Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |
Znalezionych wyników: 105
Forum ogrodnicze e-kosiarki.net Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: michal2323
Trak

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7072

PostForum: Kosy spalinowe, podkaszarki   Wysłany: 20 Kwiecień 2019, 16:57   Temat: michal2323
Takie odchyłki nie mają zauważalnego wpływu na pracę silnika dwusuwowego w kosie.
  Temat: michal2323
Trak

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7072

PostForum: Kosy spalinowe, podkaszarki   Wysłany: 20 Kwiecień 2019, 14:29   Temat: michal2323
Według mnie nie ma potrzeby docierania sprzętu bez wyraźnej sugestii producenta. To, że ktoś mimo braku wskazań to robi, to jego sprawa. W mojej ocenie daje to efekt porównywalny do zwiększania zdolności bojowej wojska poprzez (powszechne kiedyś) malowanie na biało nakrętek kół samochodów.

Przy sporządzaniu mieszanki warto skupić się na wykonywanej czynności, a wtedy mieszanka będzie właściwa. Nie słyszałem o dopuszczalnych odchyłkach proporcji, natomiast jedna z moich pilarek (NAC SPS01-38), którą używam jako frezarkę do pni, pracuje na mieszance 1:40 zamiast na zalecanej 1:25 i daje radę. Olej to czerwona Makita klasy JASO FD, a praca jest ciężka choć krótkotrwała i z przerwami, bo po każdym pniaku trzeba czyścić wszystko z ziemi i ostrzyć łańcuch. Inna sprawa, że pilarkę kupiłem kiedyś za bodajże 250 zł w jakiejś promocji i za te pieniądze nie żal eksperymentować.

Sprawa świeżości paliwa i jego starzenia się, jest często podnoszona jako jedna z ważniejszych dla współczesnego sprzętu (przykładem są nawet cytowane wcześniej zalecenia firmy Kawasaki). Moje doświadczenia do tej pory są inne. Po prostu nie przywiązuję do tego wagi, a moje maszyny widocznie nie czytają różnych forów i zaleceń i nie wiedzą, że stare paliwo lub mieszanka mogą im zaszkodzić. Oczywiście nie promuję takiej postawy, ale przedstawiam proste fakty z własnej praktyki.
  Temat: michal2323
Trak

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7072

PostForum: Kosy spalinowe, podkaszarki   Wysłany: 19 Kwiecień 2019, 15:43   Temat: michal2323
Fabryczna instrukcja do tego silnika nie wspomina o docieraniu go. Firma Kawasaki sugeruje jedynie parametry paliwa i oleju w mieszance 1:50:

1/ min. liczba oktanowa paliwa - 91;
2/ zawartość etanolu w benzynie - nie więcej jak 10%;
3/ używanie paliwa nie starszego niż dwumiesięczne;
4/ rekomendowany olej ma mieć klasę co najmniej JASO FC.

Nie znam poważnych opracowań, dotyczących sposobu początkowego używania nowego sprzętu. Moje ostatnie nowe nabytki (kosa i pilarka) były sprawdzane "w boju", czyli gaz do dechy i praca do wypalenia paliwa (w pilarce schodzenie z obrotów na czas przygotowania nowego klocka do cięcia, w kosie praca na wysokich obrotach przez cały czas). Takie traktowanie im nie zaszkodziło.

Jeżeli uznasz, że kosa może mieć za ciężko, to warto pamiętać, że obciążenie przy pracy tarczą jest sporo mniejsze niż przy pracy głowicą żyłkową.
  Temat: Jaka grubość żyłki do kosy spalinowej 2,1KM STIGA SBC242D
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8017

PostForum: Kosy spalinowe, podkaszarki   Wysłany: 7 Czerwiec 2018, 16:49   Temat: Jaka grubość żyłki do kosy spalinowej 2,1KM STIGA SBC242D
W karcie produktu producent określił moc kosy na poziomie 1,25 kW czyli niecałe 1,7 KM i sugeruje użycie żyłki 2,8 mm. Nie mnie rozstrzygać, czy moce z Allegro są bardziej prawidłowe. Czasem sprzęt importowany znacznie zyskuje na parametrach w kontakcie z nadwiślańskim powietrzem.

Zakładając, że Twoja kosa ma te 2,1 KM, to tym bardziej uważam za zbyt dużą ostrożność zastosowanie żyłki 2,0 lub 2,4 mm. Podałem Ci parametry moich kos i żyłek. Jeżeli te sprawdzone w praktyce dane Cię nie przekonują, to pozostanie eksperymentowanie we własnym zakresie, zaczynając od żyłki 2,0 mm. Kosa będzie bezpieczna, a koszty tych eksperymentów umiarkowane.
  Temat: Jaka grubość żyłki do kosy spalinowej 2,1KM STIGA SBC242D
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8017

PostForum: Kosy spalinowe, podkaszarki   Wysłany: 7 Czerwiec 2018, 12:29   Temat: Jaka grubość żyłki do kosy spalinowej 2,1KM STIGA SBC242D
Karta produktu tej kosy sugeruje moc 1,25 kW, czyli 1,675 KM. Producent zaleca żyłkę o średnicy 2,8 mm.

Nie spotkałem żyłki o tej średnicy, zbliżona średnica to 2,7 mm. Jeżeli podana w karcie moc kosy jest poprawna, to właśnie żyłka 2,7 mm byłaby według mnie właściwa.

W swoich kosach mam tak:

2,5 KM - 3,0 mm typu flexi-blade (Oregon lub Oleo-Mac);
2,0 KM - 3,0 mm kwadrat (najczęściej Makita lub Stihl);
1,5 KM - 2,7 mm kwadrat, choć przede wszystkim tarcza;
1,3 KM - 2,4 mm kwadrat - to podkaszarka z giętkim wałem.

Ogólnie nie stosuję żyłki okrągłej, wolę bardziej agresywne. Podane zastosowania sprawdzają mi się od wielu lat.
  Temat: Jaki to Model Traktorka ?
Trak

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7222

PostForum: Traktorki   Wysłany: 2 Czerwiec 2018, 13:18   Temat: Jaki to Model Traktorka ?
To jest kosiarka typu ride-on Partner 10-67 crd o nazwie handlowej Chopper. Mogła być wyprodukowana przez włoski oddział Elektroluksa, czyli właściciela m.in. marki Partner.

Tutaj jest dostępny katalog części oraz parametry kosiarki: Katalog Partner 10-67 crd
  Temat: [Problem] AL-KOHighline 46.6 SP-B Plus źle odpala
Trak

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7195

PostForum: Kosiarki   Wysłany: 26 Wrzesień 2017, 10:51   Temat: Re: AL-KOHighline 46.6 SP-B Plus źle odpala
mar-an napisał/a:
...Co jeszcze można zrobić?


Przyczyną trudności w odpaleniu silnika może być wadliwie działający system ReadyStart, czyli źle działający termostat lub inny element, sterujący przepustnicą ssania. Aby to zweryfikować, należy odkręcić kolektor dolotowy i górne osłony silnika. Pozwoli to na ustalenie faktycznego położenia przepustnicy ssania (powietrza) przy zimnym silniku. Przepustnica ta musi być zamknięta przy uruchamianiu zimnego silnika.

Inną przyczyną może być lekkie przeciągnięcie klina koła zamachowego, czyli lekka zmiana punktu zapłonu paliwa. Może to mieć miejsce po uderzeniu w jakąś przeszkodę (kamień, korzeń, kretowina itp). Do zdiagnozowania tego konieczne jest zdejmowanie koła zamachowego.

Obie ew. przyczyny wymagają pewnej ingerencji w osprzęt silnika. Możliwe jest, że ślady odkręcania różnych śrub mogą być w serwisie potraktowane jako nadmierna ingerencja i skutkować utratą gwarancji. W tym kontekście propozycja Kol. @janek38 jest jak najbardziej na temat.
  Temat: Briggs XTL 55 (w HSQ 55s)
Trak

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7408

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 12 Wrzesień 2017, 10:36   Temat: Briggs XTL 55 (w HSQ 55s)
Nawet trochę przeciągnięty klin koła magnesowego może spowodować zmianę momentu zapłonu, a to może skutkować złym spalaniem i w konsekwencji dymieniem. Uszkodzenie klina nie powoduje luzów koła. Za luzy odpowiedzialne jest połączenie stożkowe koło - czop wału (stan obu powierzchni stożków, siła dokręcenia). Przy kretowiskowym terenie możliwość uderzenia w twardą przeszkodę jest spora, a stara kretowina może stanowić dla klina spore wyzwanie.

Sam mam miejscami nierówny teren, z kretowinami i wychodzącymi na powierzchnię korzeniami drzew, więc temat wpływu tych przeszkód na stan noża, klina oraz prostości wałów korbowych silników kosiarkowych jest mi nieobcy, a i kilka Quantumów mam na sumieniu.

Podkreślę jeszcze raz: nie twierdzę, że przyczyną dolegliwości Twojego silnika jest uszkodzenie klina. Ponieważ jednak jest to możliwe, należy po prostu to zweryfikować. Moja własna praktyka diagnostyczna podpowiada rozpoczynanie analizy od eliminowania najprostszych możliwości.
  Temat: Flymo LT 12/36 - rozrusznik elektryczny - pytanie
Trak

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6694

PostForum: Traktorki   Wysłany: 11 Wrzesień 2017, 16:28   Temat: Flymo LT 12/36 - rozrusznik elektryczny - pytanie
Moim zdaniem są dwie drogi weryfikacji:

1/ wg numerów katalogowych (porównanie numerów Twojego rozrusznika z numerami oferowanego do sprzedaży). Np. tutaj od strony nr 20 jest katalog części do Twojego silnika, a na stronie 22 masz części rozrusznika.

2/ kontakt ze sprzedającym i skłonienie go do podania wymiarów sprzedawanego rozrusznika.

Myślę, że trudno będzie oczekiwać, że ktoś z forumowiczów będzie miał taki silnik i potwierdzi Ci poprawność wymiarów rozrusznika.
  Temat: Briggs XTL 55 (w HSQ 55s)
Trak

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7408

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 11 Wrzesień 2017, 16:14   Temat: Briggs XTL 55 (w HSQ 55s)
To, co ja bym sprawdził na początek, a co może mieć wpływ na dymienie przy obciążeniu silnika, to:

1/ stan sprężyny regulatora obrotów (rozciągnięcie zwojów) oraz stan filtra powietrza;
2/ stan klina koła zamachowego (Twój opis terenu to sugeruje).

Oczywiście przyczyną może być też zużycie pierścieni lub zaworów bądź ich prowadnic. To jednak jest do weryfikacji dopiero po rozebraniu silnika. Pierścienie zwykle idą na pierwszy ogień przed zaworami, ale obstawianie w ciemno mija się z celem. W razie konieczności rozebrania silnika zweryfikujesz i to i to, a kupowanie części na wyrost wydaje się niepotrzebne.
  Temat: oleo mac emak k500
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8389

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 26 Lipiec 2017, 13:33   Temat: oleo mac emak k500
Trak napisał/a:
Dlatego też zaleca się pochylanie kosiarki do tyłu czyli na rączki i jak najmniejsze w takiej pozycji kręcenie wałem silnika. Chodzi o np. nieobracanie nożem podczas czyszczenia spodu kosiarki.


To jest odpowiednik tzw. "pozycji bezpiecznej" w ratownictwie medycznym. W takim położeniu kosiarka też jest bezpieczna. Dojście do spodu jest zazwyczaj wystarczające. Czasem niezbędne jest obciążenie leżących na ziemi (podłodze) rączek, by operować dwiema rękami.

Stawianie kosiarki w pionie zawsze niesie za sobą jakieś ryzyko. Dotyczy to też pionu na tylnych kołach. Pion dla tych silników jest pozycją nienaturalną.

Czasem pochylam kosiarkę na bok, na stronę tłumika. Nie więcej jednak niż jakieś 45 stopni. Rączki można wtedy oprzeć o ścianę (drzewo, ogrodzenie itp).
  Temat: oleo mac emak k500
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8389

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 25 Lipiec 2017, 10:57   Temat: oleo mac emak k500
Nic takiego strasznego się nie stało. Po prostu przez pochylenie do przodu zalałeś silnik olejem.

Wykręcenie świecy jest konieczne. Przy wykręconej trzeba kilkakrotnie pociągnąć za rozrusznik, aby usunąć resztki oleju z komory spalania a świecę obowiązkowo wyczyścić.

"1" to pokrywa zaworów. Jej odkręcenie , jak i ponowny demontaż gaźnika, może się okazać konieczne. Również w tłumiku na pewno są resztki oleju, który zazwyczaj sam się wypali po jakimś czasie (niestety trochę dymi).

Ogólnie nie ma żadnej tragedii. Spotkała Cię przypadłość raczej z gatunku upierdliwych do usunięcia niż groźnych dla sprzętu. Dlatego też zaleca się pochylanie kosiarki do tyłu czyli na rączki i jak najmniejsze w takiej pozycji kręcenie wałem silnika. Chodzi o np. nieobracanie nożem podczas czyszczenia spodu kosiarki.

Uwaga: koniecznie sprawdź stan oleju i ew. go uzupełnij.
  Temat: Briggs&Sratton
Trak

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 7042

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 24 Lipiec 2017, 16:23   Temat: Briggs&Sratton
Kolego @Rigel, potrzebny będzie zestaw numerów identyfikacyjnych Twojego silnika. Te numery, w formie "Model" i "Type" są wybite na obudowach (w różnych miejscach w zależności od modelu silnika) w przedniej części silnika od strony świecy zapłonowej. Podanie tych numerów zwiększy zapewne nasze szanse na pomoc.
  Temat: Kosiarka spalinowa z nap. SANLI. Jaka świeca zapł. i pasek.
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8521

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 22 Lipiec 2017, 10:08   Temat: Kosiarka spalinowa z nap. SANLI. Jaka świeca zapł. i pasek.
W tym silniku oryginalna świeca to Torch F6RTC. Parametry tej świecy, to:

- gwint M14,
- długość gwintu 18 mm,
- szczelina między elektrodami 0,7 mm +- 0,1 mm.

Zamiennikami mogą być np.:

- Champion N9Y (RN9Y, RN9YC),
- Bosch W7DCR,
- NGK BPR 6ES.

Niestety, wymiarów paska nie udało mi się ustalić. Skoro stary pasek został zmielony, to pozostaje wg mnie metoda "sznurkowa" czyli wyznaczenie długości za pomocą sznurka opasanego na obu kołach. Szerokość można ustalić mierząc szerokość rowków kół.
  Temat: Jaki silnik jest w Wolf Garten scooter? Proszę o pomoc...
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 10429

PostForum: Traktorki   Wysłany: 20 Lipiec 2017, 22:19   Temat: Jaki silnik jest w Wolf Garten scooter? Proszę o pomoc...
Jest to silnik firmy Tecumseh, model OVRM65 z serii Futura. Wyprodukowany w Europie (Tecumseh Europa Sp.A. Torino) w 1996 lub 1997 roku.

Główne parametry silnika:
- silnik górnozaworowy,
- pojemność cylindra 195 ccm,
- moc określana na poziomie 6,5 KM.

Znalezienie części do naprawy będzie raczej bardzo trudne. W tej sprawie lub w sprawie znalezienia zamiennego silnika firmy Tecumseh lub innej, proponuję skontaktowanie się na początek np. z tą firmą.
  Temat: Napęd - zablokowane koła do tyłu
Trak

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 14932

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 17 Lipiec 2017, 10:13   Temat: Napęd - zablokowane koła do tyłu
Z Twojego opisu wynika,że stan działania napędu teraz jest poprawny, a niepoprawny był poprzednio.

Według mnie te wyczuwalne opory są normalne i wynikają ze sposobu działania zabieraków kół zębatych, napędzających koła jezdne. Przy poruszaniu koła jezdnego ręką do tyłu, zabieraki muszą dodatkowo obrócić oś z elementami wewnętrznymi przekładni. Przy poruszaniu koła do przodu zabierak w kole zębatym przeskakuje i obraca się tylko samo koło jezdne.

Nie znam budowy napędu w Twojej kosiarce, ale naprawdę mocno bym się zdziwił, gdyby odbiegała ona od budowy większości napędów w tej klasy kosiarkach, a te napędy poprawnie działają w sposób opisany i przez Ciebie i przeze mnie.
  Temat: Napęd - zablokowane koła do tyłu
Trak

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 14932

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 15 Lipiec 2017, 13:07   Temat: Napęd - zablokowane koła do tyłu
Przy wyłączonym silniku i próbie jazdy w tył są dwie możliwości:

1/ ciągniesz kosiarkę bez włączonej dźwigni napędu. Wtedy koła powinny obracać się do tyłu.
2/ ciągniesz kosiarkę z włączoną dźwignią napędu. Wtedy koła powinny być zablokowane.
  Temat: Problem z napędem :( / Texas Evolution TR 51/W AU
Trak

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 7606

PostForum: Kosiarki   Wysłany: 15 Lipiec 2017, 12:57   Temat: Problem z napędem :( / Texas Evolution TR 51/W AU
Taka sprężyna zwykle jest mocowana do osi, spinającej osadzenia kółek (nie do osi przekładni). Jej górne zamocowanie jest na pewno po tej stronie przekładni, po której pasek opasuje koło pasowe. Zwykle jest to przykręcona do górnej pokrywy blaszka lub jakiś nadlew. Taki układ powoduje odciąganie przekładni w tył i tym samym napinanie paska.

Trudno o jednoznaczne wskazówki na podstawie Twoich zdjęć. Do zastosowanego przez Ciebie sposobu ta sprężyna po prostu jest za długa i nie napina paska w sposób właściwy.
  Temat: honda gcv 160 sprawdzanie oleju
Trak

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7999

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 21 Czerwiec 2017, 09:28   Temat: honda gcv 160 sprawdzanie oleju
W tym silniku poziom oleju wyznacza bagnet bez wkręcania.
  Temat: Jakie luzy zaworowe ?
Trak

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6931

PostForum: Traktorki   Wysłany: 14 Czerwiec 2017, 14:57   Temat: Jakie luzy zaworowe ?
Zakładając, że masz silnik Powerbuilt lub ProfessionalSeries, czyli jednocylindrowy silnik serii 31...., to dane są takie:

luz na zaworze ssącym 0,08-0,13 mm,
luz na zaworze wydechowym 0,13-0,18 mm.

Silniki Briggsa mają oznaczenia na tabliczce znamionowej, pozwalające na łatwą ich identyfikację. Wystarczy podać "Model" i "Type", a odnalezienie większości danych regulacyjnych będzie znacznie ułatwione. Pamiętaj o tym następnym razem.
  Temat: pasek klinowy sabo clipper 52
Trak

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 11260

PostForum: Traktorki   Wysłany: 9 Czerwiec 2017, 09:56   Temat: pasek klinowy sabo clipper 52
Problem z konkretną podpowiedzią z mojej strony polega na tym, że rozważam temat wyłącznie teoretycznie. Z dostępnych w internecie schematów i zdjęć trudno jednoznacznie wywnioskować, jak to wszystko ma być poukładane. Podałem Ci kilka sugestii ogólnych, wynikających z wiedzy i doświadczenia, niemniej realia mogą być odmienne.
Na naszym forum nie ujawnili się użytkownicy ani znawcy budowy Clippera (zresztą na Elektrodzie kolega też nie mógł liczyć na czyjąś pomoc).

Ostatnia sugestia to właśnie kontakt z nim (rejestracja i PW-prywatna wiadomość) przez forum Elektroda.
Niemniej jednak w dalszym ciągu mam nadzieję, że poradzisz sobie z paskiem równie skutecznie jak ze sprzęgłem.
  Temat: pasek klinowy sabo clipper 52
Trak

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 11260

PostForum: Traktorki   Wysłany: 8 Czerwiec 2017, 13:12   Temat: pasek klinowy sabo clipper 52
Niestety, nie odpowiem Ci wprost, gdyż nie wiem, jak to rozwiązano w Clipperze.

Generalna zasada jest taka: rolka napinacza współpracuje z szerszą częścią paska i naciska go do środka. Naciskanie paska od strony zewnętrznej powoduje lepsze jego opasanie na kołach pasowych, a więc skuteczniejszą współpracę paska z kołem. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane.

Nacisk rolki napinacza na węższą część paska czyli wypychanie go na zewnątrz, może być podyktowane względami konstrukcyjnymi w konkretnym przypadku (np między kołami pasowymi tkwi jakiś element), zaś kąt opasania jest wystarczający do poprawnej pracy przekładni.

Zapewne pozostanie Ci wypróbowanie obydwu wariantów lub nawet wariantów mieszanych. Kolega na Elektrodzie pisał o tym drugim wariancie. Jakąś sugestią może być szerokość rolki napinacza. Zapewne też po założeniu paska na koła pasowe silnika i przekładni, "wyjdzie" Ci z pozostałego luzu, który wariant zastosować.
  Temat: pasek klinowy sabo clipper 52
Trak

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 11260

PostForum: Traktorki   Wysłany: 8 Czerwiec 2017, 11:25   Temat: pasek klinowy sabo clipper 52
Oznaczenie tego paska to Z-982 tak jak podałem. Zatem ma on szerokość w najszerszym miejscu 9,7 mm i długość 982 mm. Znalezienie dokładnie takiego zamiennika może być trudne, a na pewno kosztowne, bo oryginalny pasek Sabo jest wg. internetu dość drogi.

Proponuję:

1/ zakup np. na Allegro. Widziałem tam paski sygnowane 10x980. Kosztują po kilkanaście złotych plus co najmniej drugie tyle dostawa.

2/ zakup w sklepie internetowym Stomil Sanok. Mają tam pas SPZ-987, więc też mógłby być.

3/ wizytę w jakimkolwiek sklepie motoryzacyjnym i poszukanie paska 10x980. Może być taniej o koszty dostawy, lecz cena wyjściowa może być wyższa.

Czy to będzie pasek zębaty, czy gładki, to jest bez większego znaczenia. Paski zębate zwykle lepiej układają się na kołach pasowych. Internet sugeruje, że oryginalny pasek nie miał zębów.
  Temat: pasek klinowy sabo clipper 52
Trak

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 11260

PostForum: Traktorki   Wysłany: 7 Czerwiec 2017, 19:34   Temat: pasek klinowy sabo clipper 52
Może zatem warto zmierzyć stary pasek? Ten pasek ma ok. 1 metra długości i jego sposób ułożenia na pewno nie jest zbytnio wyrafinowany.

Internet podaje dwa rodzaje pasków do Sabo Clipper 52 (zapewne zależnie od modelu kosiarki):

1/ Z-982 nr katalogowy SA 35580

2/ 10x1025 mm nr kat. SA36024
  Temat: pasek klinowy sabo clipper 52
Trak

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 11260

PostForum: Traktorki   Wysłany: 7 Czerwiec 2017, 13:40   Temat: pasek klinowy sabo clipper 52
Ktoś tutaj z powodzeniem samodzielnie rozwiązał podobny problem.
  Temat: część kosiarki ARIENS LM 21
Trak

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 15739

PostForum: Inne ogłoszenia   Wysłany: 1 Czerwiec 2017, 10:16   Temat: część kosiarki ARIENS LM 21
Drugie i trzecie zdjęcie od końca sugeruje wygląd tej zaślepki. Zadzwoń do firmy i zapytaj o możliwość jej kupna.

Myślę, że jako zaślepkę można też zastosować np. kawałek twardego styropianu, dopasowany do wymiarów otworu wylotowego kosiarki lub np zwykły (choć też dopasowany) kawałek deski z uchwytem, na którym oprze się klapa kosiarki. Otwór wylotowy jest zwykle stożkowy, więc jakikolwiek dopasowany element zaklinuje się w nim. Klapa dociskając go zablokuje możliwość wysunięcia go na zewnątrz. Tak działa większość zaślepek tego typu.
  Temat: [Problem] Kosiarka spalinowa nie zbiera całej trawy do kosza
Trak

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 14260

PostForum: Kosiarki   Wysłany: 19 Maj 2017, 11:57   Temat: [Problem] Kosiarka spalinowa nie zbiera całej trawy do kosza
Trudno powiedzieć, dlaczego nóż stracił nagle zdolność koszenia i wrzucania trawy do kosza. Z moich doświadczeń wynika, że dla tego typu noża istotna jest wilgotność i gęstość trawy.

Twój nóż należy zaliczyć do kategorii co najwyżej uniwersalnych ze wskazaniem na większe możliwości jako nóż rozdrabniający (mulczujący). Świadczy o tym faliste ostrze i niewielki odrzutnik.

Nóż typowy do wrzucania trawy do kosza jest pokazany tutaj . Taki nóż ma proste ostrze i duże łopaty.

Do Twojej kosiarki jest nóż alternatywny, pokazany tutaj .
  Temat: Kosa spalinowa NordKraft padła
Trak

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 9463

PostForum: Kosy spalinowe, podkaszarki   Wysłany: 18 Maj 2017, 09:03   Temat: Kosa spalinowa NordKraft padła
Kolego @stachu. Prosiłem o podanie namiarów na Twój sprzęt, bo nie wiem o jakiej konstrukcji rozmawiamy. Jeżeli to jest tajemnica, to dalsze rozważania są czysto teoretyczne.

Zwykle następny krok diagnostyczny to odkręcenie rozrusznika (jeśli jest z tyłu kosy) i sprawdzenie czy coś nie blokuje jego lub koła magnesowego (np odkręcona śrubka, jakiś urwany element itp.).
Kolejny ew. krok to odkręcenie tłumika. Przez okno wydechowe cylindra można ocenić stan tłoka i pierścieni tłoka.

Dalsze postępowanie zależy od wyniku powyższych czynności. Sugestia kol.@janek38 jest prawdopodobna, ale trzeba ją potwierdzić w praktyce.
  Temat: Kosa spalinowa NordKraft padła
Trak

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 9463

PostForum: Kosy spalinowe, podkaszarki   Wysłany: 17 Maj 2017, 20:51   Temat: Kosa spalinowa NordKraft padła
Przydałby się jakiś link lub foto sprzętu.
Na początek proponuję wykręcenie świecy i sprawdzenie co się dzieje przy szarpaniu rozrusznikiem.
  Temat: Solo 137 SB Gaśnie gdy schodzi z wysokich obrotów
Trak

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6853

PostForum: Kosy spalinowe, podkaszarki   Wysłany: 12 Maj 2017, 19:45   Temat: Solo 137 SB Gaśnie gdy schodzi z wysokich obrotów
Jeżeli masz gaźnik ze śrubami regulacyjnymi, oznaczonymi jako L, H i T, to zapewne wystarczy lekko wykręcić śrubę L - o 1/4 obrotu lub max w ramach ogranicznika. To nie grozi żadną tragedią. Niezależnie można również lekko wkręcić śrubę T. Jeżeli nic się nie zmieni w pracy silnika, oddaj do serwisu.
  Temat: B&S Quantum XTS 45 - KLIPPO
Trak

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8530

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 12 Maj 2017, 10:42   Temat: B&S Quantum XTS 45 - KLIPPO
Opisane przez Ciebie objawy świadczą wg mnie o zużyciu pierścieni tłokowych. Niewiadomy pozostaje stan cylindra - obecność progu, owalizacja. O tym można przekonać się dopiero po rozbiórce silnika.

Silnik nie jest jakimś dziwnym wynalazkiem. Silniki z bocznym wałkiem były swego czasu bardzo popularne (Briggs, Tecumseh) i stosowali je liczni producenci kosiarek. Od zwykłych silników różni je tylko obecność przekładni ślimakowej i wyprowadzony boczny wałek napędowy. Reszta jest taka sama.

Jeśli chodzi o możliwości przywrócenia pełnych walorów kosiarki, to jest ich kilka:

1/ wymiana silnika na nowy wg patentu, opracowanego przez firmę ,zajmującą się kosiarkami Klippo;

2/ naprawa samego silnika w zależności od zdiagnozowanego stanu:

a/ wymiana samych pierścieni tłokowych;

b/ zrobienie szlifu cylindra i zastosowanie nadwymiarowego tłoka i pierścieni. O dostępność części trzeba pytać w serwisie Briggsa lub bezpośrednio w centrali w Łodzi. Szlif może wykonać specjalistyczny warsztat - potrzebują tłok.;

c/ wykonanie i wprasowanie żeliwnej tulei cylindra na wymiar nominalny tłoka. Słabym punktem może być trudność znalezienia pierścieni, przeznaczonych do współpracy z żeliwną tuleją np. chromowanych.

Wykonanie remontu w warunkach domowych wydaje się dość trudne, chociaż nie jest niemożliwe. Serwisy w tej chwili mogą nie mieć ochoty na taką usługę, bo jest sezon i zapewne chcą szybkich napraw i szybkich pieniędzy, a nie żmudnej diagnozy i poszukiwania części i blokowania powierzchni warsztatowej przez rozbebeszony sprzęt. Remonty wykonuje się poza sezonem (zima).
  Temat: BRIGGS 3,5hp
Trak

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7087

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 8 Maj 2017, 21:36   Temat: BRIGGS 3,5hp
Ten silnik nie ma miarki oleju. Pojemność miski wynosi 0,5 litra. Powyżej tej pojemności olej zacznie się wylewać i to jest metoda ustalania jego poziomu.
  Temat: Czym pryskać?-brzoskwinia
Trak

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8941

PostForum: Drzewa i krzewy   Wysłany: 25 Kwiecień 2017, 19:06   Temat: Czym pryskać?-brzoskwinia
Trudno powiedzieć na co choruje Twoje drzewko. Brzoskwinie zwykle potrzebują oprysku przeciwko kędzierzawości liści (jest to choroba grzybowa). Do tego służą np. Syllit i Miedzian. Stosowane są zwykle jako para w sezonie, np. Miedzian wiosną w fazie bezlistnej (pękającego pąka) w temperaturze powyżej 6 stopni Celsjusza i Syllit jesienią w końcu sezonu.

Być może powodem opadania liści jest brak jakichś składników w glebie, ale to nie jest łatwe do zdiagnozowania.

Z racji tego, że moje drzewa owocowe rosną w cieniu lip, świerków, dębów osik itp., miewam podobne problemy. Od wielu lat radzę sobie z nimi za pomocą gnojówki z pokrzyw. Dotyczy to również brzoskwiń, które są chyba najbardziej delikatnymi drzewkami. Efekt jest taki, że nie potrzebuję chemikaliów a gnojówka wyzwala w drzewach takie siły własne, że rosną i owocują bez problemu.

Co do czasu oczekiwania na owoce, to z tym bywa różnie. Na pierwsze owoce brzoskwini czy moreli czekałem też kilka lat. Stare odmiany gruszy i jabłoni zaczęły owocować po 10 latach a np. papierówka czekała ok. 15 lat.

Pewnie są metody na przyspieszenie owocowania (stosowne stanowisko, nawożenie, opryski, ciecie). Moje zabiegi ograniczają się do podlewania gnojówką i bardzo umiarkowanego cięcia. Efekt zapewne nie powali na kolana zawodowych sadowników, ale dla mnie jest wystarczający.
  Temat: Tecumseh TVS90
Trak

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 8959

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 13 Kwiecień 2017, 22:41   Temat: Tecumseh TVS90
Myślę, że trzeba przede wszystkim wymienic sprężynę zanim się nam przegrzeją mózgi od teoretyzowania.

Znalazłem jeszcze ten schemat.
  Temat: Tecumseh TVS90
Trak

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 8959

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 12 Kwiecień 2017, 22:27   Temat: Tecumseh TVS90
Na cięgnie regulatora obrotów są dwa oczka. Jedno w połowie długości po lewej stronie lewej blaszki, a drugie oczko jest na końcu tego cięgna po prawej stronie prawej blaszki i do niego zaczepiona jest sprężyna regulatora. Najprawdopodobniej w czasie pracy silnika te blaszki stanowią po prostu opór dla oczek cięgna. Odginanie lub doginanie blaszek skutkuje zapewne zwiększeniem lub zmniejszeniem maksymalnego wychyłu dźwigni regulatora obrotów, a to - poprzez drugie cięgno - steruje odpowiednio skrajnymi położeniami przepustnicy.

Jak jest w rzeczywistości, tego nie wiem. Nie widziałem tego rozwiązania w praktyce, ale rozumowanie wydaje się logicznie uzasadnione. Zresztą w niektórych małych silnikach Briggsa też można zmieniac obroty silnika poprzez doginanie lub odginanie blaszek na płytce sterującej.

Czy te regulacje przywrócą prawidłowe obroty tego nie wiem. Zostaje bowiem dalej kwestia stanu sprężyny regulatora obrotów, a także ew. innych elementów (stan klina koła magnesowego, przerwa na cewce, luzy zaworowe czy też ogólny stan silnika. Silnik wygląda na zaolejony i ogólnie pewnie już trochę przeżył.
  Temat: Tecumseh TVS90
Trak

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 8959

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 12 Kwiecień 2017, 14:04   Temat: Tecumseh TVS90
Znalazłem szczątkowe informacje na temat tego systemu sterowania silnikiem. Otóż regulować obroty można poprzez doginanie i odginanie dwóch blaszek, będących częścią płytki sterującej i równoległych do siebie. Są one skierowane prostopadle do bloku silnika a przez ich wycięcia przechodzi cięgno regulatora obrotów.
Prawa blaszka służy do regulacji wysokich obrotów i jej wygięcie w lewo ma spowodować wzrost obrotów.

Nie jest to tylko taka prosta zależność, gdyż wg mnie Twoja sprężyna regulatora obrotów jest już wyciągnięta. Należałoby też zbadać położenia przy ustawieniu manetki gazu na max:
1/ dźwigienka płytki sterującej z podpiętą linką ma być widoczna przez otwór, który jest poniżej nitowania tejże dźwigni do płytki;
2/ w tym położeniu przepustnica gaźnika powinna być max otwarta.

Piszę być może nieco zawile i chaotycznie, ale na razie nie daję rady z Paintem.
Dodaję wypocony obrazek
  Temat: Tecumseh TVS90
Trak

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 8959

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 12 Kwiecień 2017, 11:39   Temat: Tecumseh TVS90
O ile układ i położenie elementów na tych zdjęciach jest prawidłowe, o tyle nie potrafię powiedzieć, czy sprężyna i cięgno są oryginalne. Z takim cięgnem ja się nie zetknąłem a sprężyna wygląda podejrzanie.
Gdybyś mógł jeszcze pokazać płytkę sterującą od dołu (trzeba odkręcić dwie śruby po lewej stroni, unieść płytkę tak jak wieko skrzyni i zrobić jej zdjęcie od spodu. Chciałbym zobaczyć, czy są tam śruby regulujące ustawianie wysokich i niskich obrotów. Przy okazji byłby też widoczny gaźnik od góry i sposób jego połączenia z dźwignią regulatora obrotów.
  Temat: Tecumseh TVS90
Trak

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 8959

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 11 Kwiecień 2017, 11:39   Temat: Tecumseh TVS90
Na pewno pomogłyby zdjęcia, pokazujące rodzaj gaźnika, układ cięgien, sprężyn oraz położenia zewnętrznej dźwigni regulatora obrotów. Nie znam faktycznego stanu u Ciebie.
Pozycja wyjściowa takiego układu jest taka, że przy prawidłowym ustawieniu w/w elementów, powinna być maksymalnie otwarta przepustnica gaźnika.
Jeśli gaźnik lub tzw. płytka sterująca nie ma regulacji śrubami, to pozostaje dobieranie odpowiedniego położenia sprężyny, cięgien, linki gazu lub dźwigni regulatora obrotów.
  Temat: Wytrzymała kosiarka do 1600 zł
Trak

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7720

PostForum: Problemy z wyborem   Wysłany: 10 Kwiecień 2017, 14:12   Temat: Wytrzymała kosiarka do 1600 zł
Kolego @mieszko12345!
1/ W instrukcji obsługi tej kosiarki nie ma mowy o pasku klinowym . Schemat też nie pokazuje żadnego paska. Sprecyzuj zatem o co chodzi.

2/Proponuję kontakt z dystrybutorem.

3/ Wyłącz CapsLocka do pisania.

4/ Temat, w którym zamieściłeś wpis, to: "Wytrzymała kosiarka do 1600 zł". Związek między tematem a postem wydaje się tylko przypadkowy.

5/ Wyznaczanie parametrów paska nie jest trudne. Zwykle wystarczy połączenie obu kół pasowych kawałkiem sznurka i odczytanie długości tegoż sznurka. Szerokości paska wyznaczamy przez pomiar szerokości rowków kół pasowych wiedząc, że średnica podziałowa jest mniej więcej na wysokości 1/3 rowka koła, ...ale Ty to wszystko pewnie wiesz, tylko zapomniałeś.
  Temat: John Deere x305R
Trak

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9847

PostForum: Traktorki   Wysłany: 13 Marzec 2017, 14:30   Temat: John Deere x305R
Zawsze warto szukać tańszego zamiennika tym bardziej, że firma John Deere nie produkuje olejów, a jedynie zamawia w rafinerii olej o zadanych parametrach. Robią tak wszyscy znaczący producenci sprzętu ogrodniczego.

Fotka pokazuje, że JD zaleca do Twego silnika olej klasy lepkości 15W-40 i klasy jakości API CJ-4 SM/SL/SJ. Przy nowym silniku warto byłoby trzymać się i tej lepkości i tej jakości do czasu, aż przestanie być "nowy". Kto produkuje oleje tańsze niż ten Twój - szukaj w Orlenie, Lotosie, Shellu i in. producentach.

W przypadku "przechodzonych" silników ja stosuję olej 15W-40 Superol A o jakości API CB/SC. Leję go do wszystkich swoich 4-suwowych silników (Briggsy różne, NAC, UAZ), które mają za sobą sporo godzin pracy i nie narzekam (silniki również - przynajmniej nie dają znać o niezadowoleniu).

Temat zastosowania różnych olejów niekiedy podnosi temperaturę dyskusji na różnych forach. W temacie smarowania silników 4-suwowych jest ta dyskusja o tyle bezpieczniejszą, że mówimy o silnikach stosunkowo mało wysilonych, które mają większą tolerancję na różnice w jakości oleju. Moja praktyka potwierdza główną tezę:

"Brak oleju jest gorszy od zastosowania oleju gorszej jakości".
  Temat: John Deere x305R
Trak

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9847

PostForum: Traktorki   Wysłany: 8 Marzec 2017, 18:18   Temat: Re: John Deere x305R
chwalek89 napisał/a:
Na poczatku wszystko było ok, lecz po pewnym czasie - po wymianie noży tunel zaczął mi się często zapychać mimo że kosz był w połowie pełny.


Twój opis sugeruje, iż:

1/ masz założone złe noże,
2/ noże są źle zamontowane.

Zwykle noże do wyrzutu montuje się z przesunięciem 90 stopni (prostopadle do siebie) i mają one solidnie odsadzone końcówki (łopaty). Sprawdź w sieci czy masz właściwe.

Przy okazji warto sprawdzić naciąg pasków i poprawną pracę wirnika turbo stara pod kątem ew. poślizgu.
  Temat: wyciek oleju B&S Power Built 4 165
Trak

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 10399

PostForum: Traktorki   Wysłany: 6 Wrzesień 2016, 23:31   Temat: wyciek oleju B&S Power Built 4 165
Str. 3 poz. 1022 uszczelka. Można użyć preparatu do uszczelniania (liquid gasket poz. 850). To jest bez większego znaczenia, byle uszczelniło styk pokrywy zaworów i głowicy.
  Temat: wyciek oleju B&S Power Built 4 165
Trak

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 10399

PostForum: Traktorki   Wysłany: 6 Wrzesień 2016, 18:32   Temat: wyciek oleju B&S Power Built 4 165
W tym miejscu zwykle "puszcza" uszczelka pokrywy zaworów. Czasem wystarczy dokręcić cztery śruby, a czasem konieczna jest wymiana uszczelki.

Jeżeli silnik pracuje poprawnie, to proponuję zostawić regulację zaworów w spokoju. Natomiast jeżeli nie możesz spać spokojnie bez niej, to najogólniej rzecz ujmując, procedura jest następująca:

1/ odkręcamy pokrywę zaworów i wykręcamy świecę zapłonową;
2/ ustawiamy tłok w górnym martwym położeniu (GMP) między suwem sprężania i pracy. GMP ustalamy za pomocą pomiaru położenia tłoka suwmiarką lub np. śrubokrętem (należy włożyć przymiar w otwór po świecy zapłonowej);
3/ śrubą regulacyjną dźwigni zaworu ustawiamy stosowną szczelinę między końcówką dźwigni zaworu i popychacza. Dla Twojego silnika wartości luzów wynoszą:
0,8 - 0,13 mm dla zaworu ssącego,
0,13-0,18 mm dla zaworu wydechowego;
4/ poprawność regulacji możemy potwierdzić poprzez pokręcenie wałem o jeden lub kilka obrotów i sprawdzenie stałości pomiarów luzów.
5/ zakręcamy pokrywę zaworów z ewentualną nową uszczelką;
6/ wkręcamy świecę zapłonową;
7/ odpalamy silnik i cieszymy się z dobrze wykonanej pracy.

Uwaga 1/ regulację wykonujemy na zimnym silniku.
Uwaga 2/ najbezpieczniej jest wybrać pośrednie wartości luzów.
  Temat: tecumseh- dymi a przy każdym starcie przydławia się
Trak

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8257

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 25 Sierpień 2016, 13:01   Temat: tecumseh- dymi a przy każdym starcie przydławia się
Kolego, opisy są zbyt ogólnikowe, żeby postawić jednoznaczną diagnozę.

Zwykle silnik dymi na niebiesko z powodu zużytych pierścieni, ale może też powodem być nieznaczne przestawienie zapłonu.
Nie wiem co to oznacza: ..."przy każdym starcie się przydusza"..., ale może mieć związek z brudnym filtrem powietrza, niedoregulowanym gaźnikiem lub z wyżej opisanymi pierścieniami.

Daj jakieś zdjęcia, lepszy opis lub odnośniki do swojego sprzętu lub modelu silnika.

Silniki Tecumseha są zwykle długowieczne, ale może w Twoim przypadku nawet ta długowieczność już upłynęła?
  Temat: Stiga estate royal łożyska kół
Trak

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7714

PostForum: Traktorki   Wysłany: 25 Sierpień 2016, 10:34   Temat: Stiga estate royal łożyska kół
Osie przednich kół traktorków tej klasy są zwykle łożyskowane tulejami ślizgowymi. Na tym schemacie są one pokazane jako poz. nr 63 (dwie sztuki na koło). Są to tuleje z kołnierzem. Brak danych o wymiarach tych tulei, ale można określić ich wymiary poprzez pomiar średnicy osi koła oraz średnicy wewnętrznej felgi. Długość tulei można przyjąć na podstawie pomiaru szerokości felgi lub na podstawie pomiaru roboczej długości osi koła (do rowka na pierścień segera).
  Temat: B&S 675 - śruby kolektora ssącego
Trak

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 9139

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 18 Sierpień 2016, 13:41   Temat: B&S 675 - śruby kolektora ssącego
Dla silnika Quantum serii 12F800 (z grubsza odpowiednik Twojego B&S 675) te śruby miały wymiary:

- średnica zewnętrzna gwintu ~4,20 mm (prawdopodobnie oznaczenie UNC8);
- skok gwintu 32 zwoje na cal (pasuje też wzornik skoku gwintu metrycznego o wartości 0,8 mm);
- długość śruby (bez łba z kołnierzem) 31 mm
- szerokość łba śruby (sześciokąt) 6,35 mm czyli na klucz 1/4";
- średnica kołnierza łba 9,9 mm.
  Temat: Uszczelniacze do przekladni HONDA HRX 537
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8299

PostForum: Kupię/Poszukuję   Wysłany: 15 Sierpień 2016, 07:22   Temat: Uszczelniacze do przekladni HONDA HRX 537
Jeśli masz taką przekładnię, to są tam simeringi 13x22x5 (dwa na osi kół i jeden na wałku atakującym)- na rysunku poz. nr 15. Do kupienia zapewne w każdym sklepie z łożyskami i uszczelnieniami.
  Temat: brak silnika
Trak

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8242

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 15 Lipiec 2016, 14:25   Temat: brak silnika
Oznaczenie Twojego sprzętu sugeruje silnik o mocy 15 HP, a internet podpowiada silnik Briggs & Stratton serii 28N700 i może to był np. model 28N707, typ 0635-A1.
  Temat: Jaka kosiarka do 80 arow
Trak

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 13000

PostForum: Problemy z wyborem   Wysłany: 26 Maj 2016, 09:35   Temat: Jaka kosiarka do 80 arow
Briggs czy Kawasaki,
a może "indianiec",
Kohler, tylko jaki ?...
Zaczyna się taniec.

Twarz już orze mars ci,
rozstrzygnij to, brachu.
Lepszy "chińczyk" w garści
czy Honda na dachu ?

Sachs czy As bezpieczny ?
Moim skromnym zdaniem
dylemat odwieczny
wiecznym pozostanie.
  Temat: Jaka kosiarka do 80 arow
Trak

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 13000

PostForum: Problemy z wyborem   Wysłany: 25 Maj 2016, 14:11   Temat: Jaka kosiarka do 80 arow
Kosiarki Agatha są w trzech wersjach silnikowych: Briggs, Honda, Vari XP-200. O ile dwa pierwsze są dobrze znane, to Vari XP-200 jest nowością. Tutaj jest opis po czesku, z którego wynika, że silnik ma niezłe parametry i jest robony w Chinach (galeria zdjęć).

Moja opinia o tych silnikach:

- Honda: nie miałem, nie mam i nie będę miał z powodów cenowych - inne silniki w moich sprzętach były i są wystarczająco dobre;
- Briggs: seria Quantum bardzo udana, w razie czego serwis i części na każdym rogu. Współczesne odpowiedniki (seria 625, 675) mają niższe notowania podobno z powodu słabych materiałów;
- Vari XP-200: wielka niewiadoma. Mogę tylko powiedzieć, że jedynym silnikiem kosiarkowym o chińskich konotacjach, który użytkuję, jest firmowany przez NAC-a model T-675 o podobnych do Vari XP-200 parametrach. Silnik ten dostaje nieźle po garach od kilku lat i powiem krótko: rewelacja. Gdyby "chińczyk" z Vari był taki, to polecałbym w ciemno.
  Temat: Jaka kosiarka do 80 arow
Trak

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 13000

PostForum: Problemy z wyborem   Wysłany: 24 Maj 2016, 14:00   Temat: Jaka kosiarka do 80 arow
Trak napisał/a:
O innych konstrukcjach i systemach nie wypowiadam się, gdyż musiałbym mocno teoretyzować.


Swoją wiedzę porównawczą zapewne czerpałbym z opisów na stronach importerów lub sprzedawców, a także z YouTube (tam pod hasłami "Vari" i "bubnova sekacka" jest trochę filmików). Kiedyś jeszcze dobrym zwyczajem importerów bądź dużych sprzedawców, było organizowanie pokazów działania sprzętu w terenie.

Istotne parametry są wg mnie podobne jak w każdej kosiarce:

1/ wymagania sprzętowe:
- moc silnika (lub moment obrotowy),
- typ silnika (dwusuwy mają większe możliwości pracy na pochyłościach),
- wydajność pracy (szerokość koszenia w powiązaniu z prędkością jazdy),
- łatwość obsługi i niezawodność.
2/ wymagania inne:
- dostęp do części zamiennych (ważne, by części były dostępne też po latach),
- serwis najlepiej w okolicy,
- przystępna cena.
  Temat: Jaka kosiarka do 80 arow
Trak

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 13000

PostForum: Problemy z wyborem   Wysłany: 23 Maj 2016, 16:27   Temat: Jaka kosiarka do 80 arow
Tak, to jeden z modeli tego typu sprzętu - jedna z wersji kosiarki jednobębnowej.
  Temat: Jaka kosiarka do 80 arow
Trak

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 13000

PostForum: Problemy z wyborem   Wysłany: 23 Maj 2016, 13:35   Temat: Jaka kosiarka do 80 arow
Kosiarki listwowe dobrze koszą wysoką trawę, jednak moim zdaniem ich główną wadą jest duży stopień skomplikowania konstrukcji i regulacji, spory ciężar i ograniczona manewrowość oraz stosunkowo mała odporność na ew. kontakt z ciałami obcymi typu druty, pręty itp. Opinię swą opieram na doświadczeniach z kosiarkami listwowymi z zestawu Fortschritt (ok. 1 m szer. cięcia)oraz MF-70 - 1,40 m (dawne dzieje).

Do dzisiaj natomiast użytkuję kosiarkę dwubębnową BDR-700 z czeskiego zestawu Vari i uważam tego typu konstrukcję za dużo bardziej "przyjazną" dla użytkownika przede wszystkim z racji prostoty konstrukcji i dużej niezawodności i skuteczności w działaniu. Szerokość cięcia to 70 cm, silnik dwusuw Vari ok. 5 KM, bardzo mobilna i łatwa w manewrowaniu. Kiedyś służyła do koszenia ponadhektarowej łąki i znakomicie dawała radę. Oczywiście jest to kosiarka pokosowa a nie rozdrabniająca.

Jeżeli chodzi o budżet, to z tego co widzę, w założonym przez Ciebie się nie zmieścisz. Tutaj masz coś na temat tego czeskiego sprzętu.

O innych konstrukcjach i systemach nie wypowiadam się, gdyż musiałbym mocno teoretyzować.
  Temat: Husqvarna yth 2448T problem z silnikiem B&S intek
Trak

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7618

PostForum: Traktorki   Wysłany: 30 Marzec 2016, 12:39   Temat: Husqvarna yth 2448T problem z silnikiem B&S intek
Dla silnika B&S model 445677, typ 0413-E1:

1/podstawowe dane regulacyjne:

- szczelina świecy 0,76 mm,
- szczelina cewki 0,20-0,30 mm,
- luzy zaworów 0,10-0,15 mm (dotyczy obu zaworów).

2/maksymalne momenty dokręcania (wartości zaokrąglone)

- nakrętka koła magnesowego 200 Nm,
- śruby głowicy cylindra 25 Nm,
- śruby korbowodu 11 Nm,
- śruby miski olejowej 23 Nm,
- świeca zapłonowa 20 Nm
  Temat: Wymiana oleju w skrzyni hydrostatycznej
Trak

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9994

PostForum: Traktorki   Wysłany: 21 Marzec 2016, 15:23   Temat: Wymiana oleju w skrzyni hydrostatycznej
Forumowy guru i "ojciec napraw skrzyń wszelakich" czyli @troku rzadko bywa na tym forum (a szkoda). Natomiast tutaj masz spore kompendium wiedzy na temat skrzyń i zapewne możesz liczyć na fachową pomoc.
Moja wiedza na temat skrzyń jest niewystarczająca do udzielania porad, a z obserwacji forum wynika, że do tej pory nie ujawnił się żaden następca godny zastąpienia kol. Andrzeja w tym temacie.
  Temat: Silnik briggs&stratton 450 problem z odpalaniem
Trak

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 16138

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 16 Luty 2016, 12:51   Temat: Silnik briggs&stratton 450 problem z odpalaniem
Szczelina 0,3 mm, ustawiana między cewką a magnesami koła, ale to później. Teraz demontuj kielich i koło. Może być potrzebna druga para rąk.
  Temat: Silnik briggs&stratton 450 problem z odpalaniem
Trak

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 16138

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 16 Luty 2016, 00:25   Temat: Silnik briggs&stratton 450 problem z odpalaniem
Zdjęcia jak dla mnie nie wnoszą niczego nowego. Nie potrafię na nich dostrzec niczego niepokojącego.
Demontaż kielicha rozrusznika- no cóż, bywa trudny.
- wskazane jest zalanie gwintu środkiem penetrującym (wd40 lub innym);
- można próbować ostukać nakrętkę jednocześnie z dwóch przeciwnych stron np. dwoma niedużymi młotkami;
- można podgrzać nakrętkę palnikiem, ale kto go ma...;
- można zastosować najbrutalniejszą metodę: "posadzić" kosiarkę na przykręconym do stołu imadle, wał z piastą noża wkręcić w szczęki imadła, mocny klucz nasadowy i przedłużka stosownej długości plus wd.
Co do gaźnika to trzeba odkręcić odstojnik i "pokaż kotku co masz w środku" czyli zrobić to, o czym pisałem w poprzednim wpisie.
Walczysz na dwa fronty, a historia mówi....
  Temat: Silnik briggs&stratton 450 problem z odpalaniem
Trak

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 16138

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 15 Luty 2016, 13:57   Temat: Silnik briggs&stratton 450 problem z odpalaniem
Podaj symbole silnika- masz je wytłoczone na pokrywie rozrusznika w okolicach świecy.
Model, Type, Code. Ułatwi to zapewne podawanie parametrów regulacyjnych.
Zwykle szczelina na świecy zawiera się w granicach 0,5-07 mm.
Koło magnesowe można zablokować np. trzymając za nóż ręką przez rękawice lub jakąś szmatkę, albo np. chwytając za piastę noża np. kluczem do rur. Zdaje też egzamin zablokowanie noża np. klockiem drewnianym, włożonym między nóż a obudowę kosiarki.
To służy do odkręcenia kielicha rozrusznika. Koło magnesowe demontuje się ściągaczem lub metodą udarową.
Zanim zaczniesz to robić, sprawdź bicie czopa wału z nożem. Tutaj opisałem prostą metodę.
Oczywiście przyczyną niedomagań może być gaźnik (np. źle ustawiony poziom paliwa lub zacinający się zawór iglicowy), ale trudno to jednoznacznie ocenić na podstawie Twoich opisów i zdjęć (na zdjęciu widać poprawny wg mnie stan sprężyny i zewnętrznych ruchomych elementów sterowania gaźnikiem).
Jeżeli "obstawiasz" gaźnik, to skup się do końca na nim, a nie skacz z podzespołu na podzespół.
Pamiętaj też, że jeżeli masz krzywy wał, to wszelkie inne prace diagnostyczne stają pod znakiem zapytania.
  Temat: Silnik briggs&stratton 450 problem z odpalaniem
Trak

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 16138

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 15 Luty 2016, 11:35   Temat: Silnik briggs&stratton 450 problem z odpalaniem
Wydaje się, że niezbędne będzie sprawdzenie stanu klina koła zamachowego, którego zerwanie lub przeciągnięcie może powodować problemy z momentem pojawiania się iskry.
To jest jedna z podstawowych czynności, wykonywanych po nabyciu używanego sprzętu. Wymaga zdjęcia pokrywy silnika, rozrusznika oraz odkręcenia bębna zabieraka. Oceny wstępnej stanu klina można dokonać wizualnie bez zdejmowania koła magnesowego, ale lepszym (choć bardziej kłopotliwym) sposobem jest demontaż tegoż koła. Przy okazji dobrym zwyczajem jest sprawdzenie, czy czop wału korbowego, na którym zamontowana jest piasta noża, nie ma bicia.
Bicie wału nie ma wpływu na przedstawione dolegliwości, ale w razie jego wystąpienia trzeba się zastanowić nad przyszłością sprzętu.
W następnej kolejności warto by sprawdzić luzy zaworowe.
Jeśli nie wiesz jak się zabrać do powyższych czynności, to pisz - coś pewnie poradzę.
  Temat: Silnik briggs&stratton 450 problem z odpalaniem
Trak

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 16138

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 10 Luty 2016, 14:00   Temat: Silnik briggs&stratton 450 problem z odpalaniem
W tym gaźniku przepustnica nie jest połączona na sztywno z żadną wajchą. Położenie przepustnicy jest regulowane w czasie pracy silnika przez układ: sprężyna, cięgno, dźwignię regulatora obrotów i regulator obrotów w zależności od stopnia obciążenia silnika. Jest to przepustnica mieszanki paliwowo-powietrznej.
Przy niepracującym silniku położenie przepustnicy jest zależne od położenia dźwigni gazu (max-min). Wynika to z delikatnych różnic napięcia sprężyny przy skrajnych położeniach dźwigni gazu.
Zamieściłeś zdjęcie na, na którym widać, że dźwignia gazu jest na max a przepustnica jest na pewno tylko lekko uchylona a nie w pełni otwarta. Widać to po położeniu elementu 1 w stosunku do osi podłużnej gaźnika.
Mówiąc krótko- przy tego typu gaźniku rola operatora sprowadza się do podpompowania paliwa, ustawienia dźwigni gazu w pozycji max i odpaleniu silnika. Reszta robi się sama.
  Temat: Simplicity Broadmor , Conquest - jaką kosiarkę wybrać ?
Trak

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 11866

PostForum: Traktorki   Wysłany: 8 Luty 2016, 11:46   Temat: Simplicity Broadmor , Conquest - jaką kosiarkę wybrać ?
Z tych dwóch wg mnie to raczej Conquest pod warunkiem, że ma blokadę dyferencjału (z opisu aukcji to nie wynika, a ten model miał blokadę dyfra jako opcję).
Oba modele moc mają wystarczającą , ale w opisanych przez Ciebie warunkach terenowych najistotniejsza jest trakcja, której na pewno im zabraknie bez "szpery" a być może i bez bardziej agresywnych opon. Broadmoor nie miał blokady nawet w opcji.
  Temat: [Konserwacja] MTD K765N przednie koła
Trak

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 8161

PostForum: Kosiarki   Wysłany: 6 Luty 2016, 23:57   Temat: [Konserwacja] MTD K765N przednie koła
Schemat jest np. tutaj.
  Temat: Wyciek oleju - Solo Primo 582 B&S 35 Classic
Trak

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 16657

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 18 Listopad 2015, 12:38   Temat: Wyciek oleju - Solo Primo 582 B&S 35 Classic
Słuszna decyzja. Twoja "przygoda" potwierdza fakt, że kupno używanego sprzętu może być obarczone dużym ryzykiem i z następnym zakupem też możesz mieć różne problemy (oby nie).
  Temat: Wyciek oleju - Solo Primo 582 B&S 35 Classic
Trak

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 16657

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 18 Listopad 2015, 12:17   Temat: Wyciek oleju - Solo Primo 582 B&S 35 Classic
Musisz doprecyzować, bowiem luz osiowy czyli przesuwanie się wału pod naciskiem wzdłuż osi góra-dół wynoszący 5 mm jest za duży, niemniej nie dyskwalifikuje jeszcze silnika. Natomiast bicie poprzeczne czyli odchyłka końcówki wału od osi pionowej o wartości 5 mm świadczy o tym, że czop wału jest skrzywiony np. przez uderzenie nożem w twardą przeszkodę podczas koszenia. Prostowanie czopu wału jest możliwe w serwisie i kosztuje mniej więcej 150 zł. (z tego co się orientuję). Praca ze skrzywionym wałem spowoduje szybką destrukcję całego silnika.
Po prostu nie wiem co masz na myśli pisząc "bicie osiowe".
  Temat: Wyciek oleju - Solo Primo 582 B&S 35 Classic
Trak

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 16657

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 18 Listopad 2015, 10:28   Temat: Wyciek oleju - Solo Primo 582 B&S 35 Classic
Tutaj masz katalog części do Twojego silnika. Na str. 3 w ramce nr 4 jest narysowany uszczelniacz miski olejowej (poz. 20). Na str. 9 pod poz. 20 jest nr katalogowy 391483s. Zadzwoń do któregoś z okolicznych serwisów Briggsa lub któregoś ze sklepów z listy podanej w poprzednim poście.
Ażeby zdjąć piastę (uchwyt) noża, należy odkręcić najpierw śrubę noża. Śruba ma gwint prawy, więc odkręca się ją w lewo. Konieczne będzie trzymanie noża jedną ręką lub zablokowanie go np. drewnianym klockiem o obudowę kosiarki. Po zdjęciu noża na czopie wału pozostanie piasta (uchwyt) noża, którą należy zdjąć. Konieczne zapewne będzie lekkie pobijanie młotkiem jej górnej powierzchni, użycie WD 40 lub ściągacza - zależy od stanu zapieczenia piasty na czopie wału. Uwaga ! Czop wału to część wału korbowego wystająca poniżej miski olejowej i to jest element niedemontowalny.
Po zdjęciu piasty pozostanie goły czop wału. W jego rowku może tkwić wpust (prostopadłościenny lub czółenkowy). Należy go wybić. Możliwe jest, że wpust może być integralną częścią piasty i wtedy nie pozostanie w rowku - różni producenci kosiarek stosowali różne piasty.
Następnie należy wydłubać uszczelniacz i wymienić go na nowy. Zwykle przy wydłubywaniu uszczelniacz jest mocno zmasakrowany, ale najważniejsze jest aby nie uszkodzić jego gniazda (miska olejowa jest z aluminium). Nowy uszczelniacz nabijasz np. rurką o stosownej średnicy, kołkiem drewnianym itp. pamiętając o tym, by w swoje gniazdo wchodził osiowo czyli równomiernie z każdej strony.

Powyższe wywody dotyczą mojej diagnozy na podstawie jednego zdjęcia. Dla upewnienia się czy przyczyną wycieku oleju jest rzeczywiście uszkodzony uszczelniacz, proponuję dokładne wyczyszczenie spodu silnika z oleju i ponowne lub nawet kilkukrotne odpalenie silnika i zaobserwowanie miejsc pojawiania się wycieków. Możliwe jest bowiem wyciekanie oleju spod uszczelki miski, spod odmy, spod górnego simmeringu lub z pękniętego bloku silnika czyli z miejsc położonych wyżej niż dolny uszczelniacz. Oczywiście te próby wykonuje się na całkowicie złożonej kosiarce.
  Temat: Wyciek oleju - Solo Primo 582 B&S 35 Classic
Trak

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 16657

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 18 Listopad 2015, 00:06   Temat: Wyciek oleju - Solo Primo 582 B&S 35 Classic
Ze zdjęcia wynika, że wyciek jest najprawdopodobniej z powodu uszkodzonego uszczelniacza wału. Trzeba odkręcić nóż, zdjąć piastę noża i wpust na czopie wału, spuścić olej, wydłubać simmering i założyć nowy, który znajdziesz tutaj. Średnica wewnętrzna to na pewno 22,2 mm, zewnętrzną musisz zmierzyć.
Tę operację wykonasz przechylając kosiarkę na uchwyt operatora.

Sugerowałbym sprawdzenie przy okazji czy nie masz krzywego wału. Prosty, domowy sposób, to postawienie kosiarki na kółkach na równym podłożu (najlepiej wyżej, żeby się później nie zginać), przystawienie do boku końcówki wału czegoś stabilnego np. klocka drewnianego, większej śruby itp. i obserwacja ew. zmiany szczeliny między wałem a "przyrządem pomiarowym" podczas obracania wałem np. za pomocą rozrusznika. Kosiarka musi stać w miejscu zatem zapewne trzeba będzie jakoś zablokować koła (kliny, czyściwo etc.).

Warto też upewnić się czy miska olejowa przy gnieździe simmeringu nie jest pęknięta.

Wszystkie operacje wykonuj przy wykręconej świecy zapłonowej.
  Temat: Grzeje sie silnik tecumseha vlv 60 - 6 koni
Trak

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 10081

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 18 Wrzesień 2015, 13:44   Temat: Grzeje sie silnik tecumseha vlv 60 - 6 koni
No to skoro twierdzisz, że silnik został dobrze złożony, to trzeba powrócić do oryginalnego gaźnika i zdiagnozować, dlaczego z nim silnik nie współpracuje. To są dość proste w budowie gaźniki, a filtr powietrza do nich jest papierowy.
  Temat: Grzeje sie silnik tecumseha vlv 60 - 6 koni
Trak

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 10081

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 17 Wrzesień 2015, 14:26   Temat: Grzeje sie silnik tecumseha vlv 60 - 6 koni
marcef napisał/a:
Silnik przyszedł z remontu (wał korbowy , scięty klin, wymiana gaźnika na inny)


Możesz to doprecyzować? Np. czy silnik był rozbierany i po co został wymieniony gaźnik?

Próbowałeś pytać "remontowca"?
  Temat: Kosiarka Traktorek
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 9322

PostForum: Traktorki   Wysłany: 1 Wrzesień 2015, 12:05   Temat: Kosiarka Traktorek
Cieszy mnie Twój optymizm, zatem przechodzę do meritum.

Traktorek jako cała maszyna: najogólniej im cięższy tym lepszy - do tej pory większy ciężar sugerował bardziej solidną konstrukcję. Wielkość traktorka dopasowana do wzrostu i tuszy operatora. Istotny parametr to promień skrętu.
Silnik: lepszy dwucylindrowy niż jedno z racji lepszego wyrównoważenia i kultury pracy. Moc 15-20 KM lepiej bliżej 20 KM.
Agregat tnący: lepszy dwunożowy niż jedno, noże z wyraźnymi łopatkami a nie uniwersalne lub rozdrabniające.
Kanał wlotowy do kosza o jak największym przekroju. Kosz o dużej pojemności z ewentualną możliwością zastąpienia go tylną klapą powodującą kontrolowany wyrzut skoszonej trawy na trawnik. Klapa bywa jako wyposażenie standardowe, wyposażenie dodatkowe bądź trzeba ją dorobić.
Przednia belka zawieszenia żeliwna z łożyskowanymi zwrotnicami, choć dobre tuleje np. z fosforobrązu też zdają egzamin.
Skrzynia biegów hydrostatyczna (skrzynia taka ma mechaniczne sterowanie prędkości i kierunku jazdy zewnętrzną dźwignią za pomocą cięgła podpiętego do zespołu pedałów);

Jeśli chodzi o porady, na co zwrócić uwagę przy kupnie, to w przypadku kupowania w tzw. "realu", trzeba po prostu go przetestować czyli siadać, odpalać i jeździć. Wtedy możesz ocenić, czy:

- odpalanie silnika nie sprawia problemów: trudny rozruch może świadczyć o rozładowanym akumulatorze, zużytym bendiksie lub uzębieniu koła zamachowego, ale też o konieczności regulacji zaworów a nawet uszkodzeniu odprężników,
- silnik nie dymi, nie drga nadmiernie, wkręca się na obroty i schodzi z nich płynnie;
- skrzynia biegów pracuje płynnie w miarę nacisku pedału przód-tył i czy się nie grzeje;
- agregat tnący nie "tłucze się" zbyt głośno i czy w zadowalający sposób wrzuca trawę do kosza;
- zawieszenie traktorka nie ma zbyt wielkich luzów oraz czy promień skrętu jest zadowalający

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ogólny stan traktorka, a w szczególności na stan agregatu tnącego, gdyż tutaj korozja najbardziej daje się we znaki. Dobrze byłoby obejrzeć go od spodu, choć nie jest to łatwe i zapewne niemile widziane przez sprzedawcę. Warto też sprawdzić luzy na piastach noży. Kanał wlotowy do kosza też jest narażony na korozję. Stan nakładek na pedały, fotela operatora oraz zużycie wykładziny podłogi też może pomóc w ocenie stanu a raczej przebytej historii maszyny.

Trudno podać wszystkie aspekty, ważne przy kupowaniu używanego sprzętu, ale starałem się uwypuklić te, które uważam za najistotniejsze, Natomiast co do wyboru konkretnej marki kosiarki nie podam Ci jej. Wiele marek ma dobrą opinię użytkowników. Co do skrzyń hydrostatycznych, to np. naprawa Tuff Torq-ów jest w kraju możliwa.
  Temat: Kosiarka Traktorek
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 9322

PostForum: Traktorki   Wysłany: 31 Sierpień 2015, 11:53   Temat: Kosiarka Traktorek
hassano napisał/a:
Witam, przeszukałem ze 20 stron o traktorkach kosiarkach ale nigdzie niema tak naprawdę istotnych informacji. Dlatego postanowiłem podpiąć sie do tematu i liczę na konkretne odpowiedzi Smile a więc tak:

1 - Najważniejsze to jaką wybrać firme i już nie chodzi o marke/model tylko o dostępność części i ich ceny bo to w używanych sprzętach najważniejsza rzecz

2 - jaka skrzynia manualna czy automat? Która jest mniej awaryjna i ewentualnie tańsza w naprawie ( automat to chyba hydrostatyczna Razz i wiele opini skłania sie do niej bo niby jest mniej awaryja a więc i przy tym mniej cierpi sprzęgło?

3 - kosiarka KONIECZNIE ma być z koszem i tu moje najważniejsze pytanie lepiej kosz z wyrzutu tylnego czy z bocznego na przedłużeniu rury?? Pytam dlatego bo rura wchodzi na samej górze kosza i tym samym jest możliwość zapełniania go na maxa, ale czy kosiarka daje rade wpychać tą trawę bez większego trudu czy np jak będzie wilgotna to będzie zostawać za kosiarką lub sie zatykać..

To chyba tyle z bieżących pytań dodam że chce kupić taką kosiarkę używaną i na co konkretnie trzeba zwracać uwagę przy oględzinach sprzętu Smile


Odpowiedź na te pytania nie jest prosta, ale pokrótce można to ująć tak:

1/ dla amatora najlepszym wyjściem jest kupno sprzętu, który może być serwisowany jak najbliżej miejsca użytkowania;

2/ skrzynia hydrostatyczna jest zdecydowanie bardziej wygodna w użytkowaniu. W przypadku awarii naprawa na pewno jest bardziej kosztowna niż skrzyni manualnej;

3/ generalna zasada jest taka, że droga skoszonej trawy do zbiornika powinna być jak najkrótsza i jak najszersza. Rura stanowi rodzaj zwężki, choć czasem próbuje się pokonać opory dodatkowym wentylatorem, ale to komplikuje całą konstrukcję. Istotne są też różnice w szerokości tradycyjnego wlotu do tylnego kosza - traktorki różnią się tym parametrem. Poza tym kosiarką z rurą nie dojedziesz prawą (przeważnie) stroną do przeszkody.

4/ Z poradą, na co amator ma zwracać uwagę przy zakupie używanego sprzętu jest największy kłopot, bo jak będziesz w stanie ocenić poprawność działania poszczególnych podzespołów ? Tutaj rada jest jedna - musi to zrobić ktoś doświadczony.

P.S. Nie obraź się za tego "amatora".
  Temat: Surmia zwyczajna (chyba choroba)
Trak

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 7432

PostForum: Drzewa i krzewy   Wysłany: 10 Sierpień 2015, 11:12   Temat: Surmia zwyczajna (chyba choroba)
Zamiast szukać lekarstwa na nieznaną chorobę, proponuję pomóc Twoim katalpom wyleczyć się samym. Do tego służy podlewanie gnojówką z pokrzyw. Wiadro wody i umieszczone w nim pokrzywy (sporo) da Ci po tygodniu przy tych temperaturach naprawdę skuteczny choć śmierdzący specyfik, który powinien znacznie wzmocnić drzewa. U mnie to działa od lat i nie stosuję żadnej chemii. Niewiele przy tym roboty a efekty są zadziwiające. Rośliny tak się wzmacniają, że same znajdą sposób na chorobę.
  Temat: [Pytanie] Gdzie w śląskim serwis kosiarek DAKR ?
Trak

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 25048

PostForum: Serwisy napraw   Wysłany: 30 Czerwiec 2015, 13:39   Temat: [Pytanie] Gdzie w śląskim serwis kosiarek DAKR ?
Sprawdź tutaj
  Temat: [Problem] NAC X510VHY problem z napędem.
Trak

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 13279

PostForum: Kosiarki   Wysłany: 12 Czerwiec 2015, 22:26   Temat: [Problem] NAC X510VHY problem z napędem.
Twoja osłona paska klinowego ma zapewne zużyte półwalce prowadzące pasek klinowy (te 5 szt. nadlewów półwalcowych wewnątrz osłony) i przy wyłączaniu dźwigni napędu pasek zamiast luzować się na kole pasowym przekładni, luzuje się wszerz. To powoduje nierozłączanie napędu.

Możliwe jest również, że z w/w powodu (lub też w tzw. "ferworze walki") pasek klinowy wypadł z koła pasowego na wale silnika i toczy się po wale lub po piaście noża.

Tak czy tak - po wykonanych operacjach konieczne będzie doregulowanie linki napędu.
  Temat: Kosa spalinowa kręci bez gazu
Trak

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 21019

PostForum: Kosy spalinowe, podkaszarki   Wysłany: 1 Czerwiec 2015, 16:37   Temat: Kosa spalinowa kręci bez gazu
Ze zdjęć wynika, że masz za mocno wkręconą śrubę przepustnicy (zaznaczona zielonym kolorem) i przepustnica jest cały czas otwarta przez co silnik od razu wchodzi na wysokie obroty. Brakuje zdjęcia wnętrza gaźnika od strony pokrywy filtra powietrza - wtedy można by to potwierdzić. Śrubę trzeba wykręcać do momentu uzyskania obrotów, które nie powodują obracania się głowicy kosy (rząd wielkości 3000 obr./min).

Niebieskim nie interesuj się, a czerwona śruba to ustawianie dawki paliwa przy wysokich obrotach zapewne max jakieś 8500 obr./min. Wkręcasz - leci mniej paliwa - są wyższe obroty. Wykręcasz - jest więcej paliwa - są niższe obroty. Kręcenie nią bez obrotomierza jest ryzykowne, chyba że masz ucho skrzypka i sporo doświadczenia.
  Temat: Shark M25 - podkaszarka nie odpala
Trak

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 13108

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 30 Maj 2015, 16:26   Temat: Shark M25 - podkaszarka nie odpala
Dobrze, że zrobiłeś zdjęcia gaźnika, bo moje uwagi dotyczyły innego gaźnika - tradycyjnego z przepustnicami uchylnymi, a tutaj jest zapewne gaźnik z przepustnicą walcową. Nie miałem nigdy w rękach takiego gaźnika, ale sądząc ze zdjęć, głównym elementem sterującym jest płytka z dwoma króćcami mosiężnymi (przelew z pompki i pobór paliwa).

O ile czarna membrana jest na pewno dobrze założona, to ze zdjęć wynika, że brązowa powinna być umieszczona w kolejności:

1/ płytka z króćcami paliwa,
2/ brązowa membrana,
3/ uszczelka,
4/ korpus - część gaźnika z przepustnicą walcową.

czyli odwrotnie z uszczelką. Spróbuj to zrobić.
  Temat: Shark M25 - podkaszarka nie odpala
Trak

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 13108

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 30 Maj 2015, 07:18   Temat: Shark M25 - podkaszarka nie odpala
No cóż, robi się "pod górkę" i to ostro.

Na wielkość iskry mogą mieć wpływ:

1/ źle dobrana świeca lub zbyt duży odstęp elektrod (właściwa to RDJ8J Champion lub zamiennik i 0,5 mm)
2/ przebicia na fajce lub przewodzie WN;
3/ zła odległość cewki od koła magnesowego (ja ustawiam 0,3 mm);
4/ uszkodzona cewka -praktycznie nie do sprawdzenia;
5/ słabe magnesy koła (poluzowana na śrubie mocującej cewka powinna być przyciągnięta przez magnesy).
6/ kombinacje w/w.

Na złą pracę silnika wpływ mogą mieć:


1/ nieszczelność skrzyni korbowej (nieszczęsny simering lub błędy montażowe uszczelek);
2/ przestawiony zapłon (zerwany lub przeciągnięty klin koła magnesowego lub wyrobiony rowek na klin w tym kole) - rzadko, ale zdarza się;
3/ zła drożność kanału impulsowego (dziurki w podstawie cylindra, o której pisałem wcześniej);
4/ zanieczyszczone kanały wewnętrzne gaźnika, filtr paliwa;
5/ zły montaż membran:
- od strony czarnej membrany kolejność jest taka:
a/ korpus gaźnika,
b/ uszczelka,
c/ membrana,
d/ pokrywa.
- od strony brązowej membrany:
a/ korpus gaźnika,
b/ membrana,
c/ uszczelka,
d/ pokrywa.
6/ złe ustawienia śrub H,L i T gaźnika (do odpalenia silnika wystarczają nastawy H i L w granicach 1 - 1,5 obrotu a reszta jest niewiadomą);
7/ pęknięty pierścień tłoka przy montażu lub pęknięty w wyniku odwrotnego założenia korbowodu.
8/ kombinacja w/w.

Nie znam jakości wykonanych przez Ciebie czynności, natomiast "typowanie" na podstawie Twoich opisów nie jest dla mnie jednoznaczne. Być może (jak sugerowali wcześniej Koledzy), wina leży po stronie nieszczelności. Na pewno kompleksowe uszczelnienie dałoby dobrą bazę do ewentualnych dalszych poszukiwań, ale jest już "po ptokach".

Spróbuj sprawdzić z w/w przyczyn to, co jesteś w stanie.
  Temat: Shark M25 - podkaszarka nie odpala
Trak

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 13108

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 27 Maj 2015, 15:21   Temat: Shark M25 - podkaszarka nie odpala
Luz na zamku zdecydowanie za duży, choć nie jakiś przerażający.

W gaźniku, od strony tej czarnej membrany, zobaczysz zespół zaworu iglicowego. Ten zespół powinien składać się z:
1/ śrubki,
2/ osi (kawałek pręcika),
3/ dźwigni zaworu (rodzaj blaszki trochę dziwnie powyginanej),
4/ sprężynki,
5/ zaworu iglicowego.
Cały ten zespół powinien być umieszczony w zagłębieniu gaźnika. Języczek dźwigni zaworu czyli ta część blaszki, która jest usytuowana w kierunku środka gaźnika, jest podparta sprężynką. W takiej pozycji jak oglądasz ten zespół, ten języczek nie powinien być ani wyżej ani niżej niż powierzchnia środka gaźnika. Czasem poziom języczka pomagają ustawić nadlewy na korpusie gaźnika. Jeżeli języczek wystaje ponad - trzeba go delikatnie dogiąć, jeżeli jest niżej niż nadlewy - to odgiąć. Najlepiej robić to po zdemontowaniu dźwigni (odkręceniu śrubki), gdyż można ocenić wtedy zarówno stan stożka zaworu iglicowego jak i pożądaną równoległość języczka i widełek podnoszących zawór.

Ja bym po prostu w ciemno kupił zestaw naprawczy, w którym oprócz membran są też te elementy i wymienił to wszystko.

Sprawa silikonu. Otóż w Twoim przypadku można dopomóc nim uszczelce tylnej pokrywy, natomiast z użyciem go do dodatkowego smarowania uszczelki cylindra byłbym bardzo ostrożny, bo bardzo łatwo zapchać nim "dziurkę" w spodzie cylindra, a to jest niewskazane.

Sprawa wymiany uszczelnienia wału. Rzetelność podejścia do naprawy nakazuje zmierzyć się z tym problemem mimo braku wg mnie widocznego wpływu na stan silnika. Trudno mi jednoznacznie zadecydować za Ciebie, ale logika mówi, że po uszczelnieniu innych elementów ten będzie "najsłabszym ogniwem" i w przypadku konieczności wymiany tego simeringu, będziesz powtarzał zdejmowanie cylindra i tłoka z korbowodem. Prześpij się może z tym problemem, ja deklaruję dalszą pomoc.

A może jakiś uznany forumowy autorytet wyda jednoznaczne polecenie np: "Szeregowy @mleczny87 do wymiany uszczelnień wału odmaszerować. O trudnościach nie meldować. Wykonać!"
  Temat: Shark M25 - podkaszarka nie odpala
Trak

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 13108

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 27 Maj 2015, 11:06   Temat: Shark M25 - podkaszarka nie odpala
Niepytany odpowiem: przy tak kompleksowej rozbiórce i naprawie sprzętu zawsze warto pójść o krok dalej i zrobić ją jeszcze bardziej kompleksową czyli wymienić simering a także przy okazji łożyska na wale (zwykle są tam dwa różnej wielkości). Twój opis nie dał powodu do uznania tego za konieczność, ale dla spokoju sumienia na pewno warto. Tylko czy czujesz się na siłach?
  Temat: Shark M25 - podkaszarka nie odpala
Trak

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 13108

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 27 Maj 2015, 10:53   Temat: Shark M25 - podkaszarka nie odpala
Słuszna uwaga, Kolego @arcz, dlatego swoją opinię opatrzyłem zastrzeżeniem
Cytat:
...jeżeli dotychczas nie miałeś problemów z wyciekami spod przedniej i tylnej pokrywy silnika oraz silnik w czasie pracy nie wariował z obrotami...


Takie objawy dałyby mi asumpt do twierdzenia o nieszczelności układu, ale autor wątku nie odniósł się do tego.

Zdjęcia rzeczywiście nie pozwalają na dokładne obejrzenie stanu elementów, ale z tego, co widzę, sprawa jest następująca:

- nie dostrzegam żadnych wyraźnych oznak zatarcia lub przytarcia ani tłoka , ani cylindra;
- ciemne ślady na tłoku i cylindrze świadczą o przedmuchu do karteru za co wg mnie w największym stopniu odpowiada zużyty pierścień tłoka;
- ciecz w karterze jest pochodną tegoż zużycia (jest to po prostu olej z mieszanki)- nie powinno jej tam być.

Co dalej? Pomijając laboratoryjne badania luzu układu tłok - cylinder, badania prawidłowej owalizacji i stożkowatości tłoka, trzeba:

1/ wymienić pierścień tłoka,
2/ oczyścić nalot na tłoku i cylindrze (ja używam papieru ściernego tzw. wodnego choć podobno można też chemicznie);
3/ wymienić membrany gaźnika (pompująca- czarna - wygląda na wypracowaną, dozująca - brązowa- stan zaworków trudny do oceny);
4/ sprawdzić i ew. dogiąć lub odgiąć język zaworu iglicowego (zwykle powinien być równo z powierzchnią korpusu gaźnika lub jego wycięcia).

Sprawdziłbym również drożność tłumika (kompresorem, odkurzaczem lub w ostateczności zawartością własnych płuc) a także profilaktyczne przejście na używanie oleju o wysokich parametrach (do wszystkich swoich dwusuwów leję czerwoną Makitę- dostępna wszędzie).
No i przy składaniu nie przesadzać z silikonem.
  Temat: Shark M25 - podkaszarka nie odpala
Trak

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 13108

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 26 Maj 2015, 16:14   Temat: Shark M25 - podkaszarka nie odpala
Kompresja w silniku "znajduje się" pomiędzy denkiem tłoka a górą cylindra lub głowicą czyli w tzw. komorze spalania. Generalnie za prawidłową kompresję odpowiedzialny jest stan cylindra, tłoka oraz pierścienia tłoka (pomijam stan osprzętu).. Zatem jeżeli nie masz kompresji to należy skupić się na tych elementach. Szczelność karteru czyli w tym wypadku obudowy wału korbowego ma oczywiście znaczenie, ale nie ma zasadniczego wpływu na kompresję. W tych silnikach nie ma głowicy, bo cylinder jest "cylindrgłowicą". Uszczelka występuje między nim a karterem.

Ten Shark to zapewne wynalazek z tzw. połówkowym wałem. Nie wiem czy problemem jest tylko brak kompresji, ale jeżeli dotychczas nie miałeś problemów z wyciekami spod przedniej i tylnej pokrywy silnika oraz silnik w czasie pracy nie wariował z obrotami, to odradzałbym wymianę simeringu wału (tam na pewno nie jest oring). Oszczędzisz sobie mnóstwo pracy.

Co do wymiany pierścienia tłoka i uszczelki cylindra to trzeba:

1/ wyjąć rurę z wałkiem napędowym (pewnie trzeba też odpiąć linkę gazu od gaźnika);
2/ odkręcić i zdjąć rozrusznik;
3/ odkręcić tylną pokrywę (zapewne jest mocowana do karteru);
4/ być może trzeba będzie dla wygody wypiąć przewody paliwowe z gaźnika, bo zbiornik paliwa może przeszkadzać;
5/ odkręcić cylinder od karteru (tłumik i gaźnik nie powinny w tym przeszkadzać);
6/ zdjąć cylinder, ciągnąc go prostopadle do osi wału w górę;
6/ zdjąć korbowód z tłokiem z czopu wału;
7/ zdjąć pierścień tłoka (ostrożnie).

Teraz pozostaje tylko ocena stanu elementów (rysy, wyszczerbienia itp.). Warto też sprawdzić luz na zamku pierścienia ( włożyć sam pierścień na głębokość np. 3/4 cylindra i zmierzyć szczelinomierzem luz).

Jeżeli zaś chcesz koniecznie uszczelnić wał, to po punkcie 2/ trzeba odkręcić trzpień napędowy wałka (konieczne będzie zablokowanie wału), zdjęcie koła magnesowego i klina, następnie po punkcie 6/ wycisnąć lub wybić wał korbowy w stronę tyłu silnika.
  Temat: Czy kosiarka ze sprzęgłem zabezpieczy przed korzeniami?
Trak

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 10483

PostForum: Problemy z wyborem   Wysłany: 25 Maj 2015, 12:57   Temat: Czy kosiarka ze sprzęgłem zabezpieczy przed korzeniami?
Kosiarki nadają się do wyższej trawy. Koszą i układają pokos, ale uchylne noże nie ochronią przed kontaktem z pniakami. Mam BDR-700 i nieraz prostowałem noże a i spawanie bębnów też się trafiło.
Sprawę pniaków i bezpiecznego koszenia ogarnąłem kupując kilka lat temu "marketową" pilarkę spalinową NAC SPS 01-38 za ok. 250 zł. i używam jej wyłącznie do równania pni z powierzchnią ziemi (do obalania drzew i gałęziowania mam inne pilarki). Trochę upierdliwe jest częste ostrzenie łańcucha oraz czyszczenie prowadnicy i komory sprzęgłowej z ziemi, ale nad tak ściętymi pniakami przejeżdża każdy sprzęt i mam święty spokój.
Zdaję sobie jednak sprawę, że jest to rozwiązanie z gatunku "jak utrzeć dupę szkłem", ale takie są realia. Trudno zastąpić porządną karczownicy do pni lub użycie np. koparki do wyrwania karczów.
  Temat: Nierówna praca silnika kosy spalinowej -wstępna porada
Trak

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 12322

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 14 Maj 2015, 09:43   Temat: Nierówna praca silnika kosy spalinowej -wstępna porada
Prosiłeś o poradę tzw. strategiczną i podtrzymuję swoje zdanie. W rozwinięciu dodam tylko, że zawsze możesz zlecić serwisowi tylko diagnozę (płatną), a nie od razu naprawę - tu decyzję możesz podjąć później.
Jeśli zaś chodzi o poradę techniczną, udzielaną wirtualnie, to problem z jednoznaczną diagnozą jest większy, szczególnie w przypadku wiekowego sprzętu (vide cytowany wyżej wątek). Problem, opisany przez Ciebie w ostatnim poście, może tkwić zarówno w silniku jak i w układzie roboczym kosy.

Cytat:
Oddaje kosiarkę do naprawy...

Czy to jest aktualne?
  Temat: Nierówna praca silnika kosy spalinowej -wstępna porada
Trak

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 12322

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 12 Maj 2015, 18:43   Temat: Nierówna praca silnika kosy spalinowej -wstępna porada
Przeczytaj http://e-kosiarki.net/top...mogl-vt2351.htm.

Z decyzją o kupnie innego sprzętu radzę poczekać do czasu diagnozy i wyceny serwisu.

Zakładając, że poza opisanym przez Ciebie problemem kosa nie wykazywała innych usterek, opłacalność naprawy sam zasugerowałeś (max 700 zł). Kupno innej używki wiąże się bowiem z dużym ryzykiem ze względu na nieznajomość jej stanu faktycznego.
  Temat: Czy podoba ci się forum?
Trak

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 31057

PostForum: Forum E-Kosiarki.net   Wysłany: 12 Maj 2015, 13:41   Temat: Czy podoba ci się forum?
Halo, Kolego @wargo, coś weszło na "przyczepkę do traktorka" i niedługo pewnie przekroczy jej DMC. Czas to wykiprować.
  Temat: kosiarka briggs&stratton 3.5hp classic nie odpala
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 13441

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 9 Maj 2015, 08:50   Temat: kosiarka briggs&stratton 3.5hp classic nie odpala
Przyczyn może być wiele, ale na początek proponuję wykręcić świecę i wlać (np. strzykawką) do komory spalania trochę paliwa i próbować odpalać silnik.
Przy okazji zapytaj znajomego, czy nie uderzył nożem w jakąś przeszkodę podczas koszenia. Wtedy mógłby się przestawić zapłon i do sprawdzenia byłby stan klina koła zamachowego.
  Temat: jak to się nazywa? zniszczona część kosiarki
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 8980

PostForum: Kosiarki   Wysłany: 7 Maj 2015, 10:16   Temat: jak to się nazywa? zniszczona część kosiarki
Oryginalna angielska nazwa to "primer bulb". U nas używa się nazwy "pompka paliwa" lub "pompka gaźnika" albo po prostu "primer". Z moich danych wynika, że dla małych sprzętów Homelite dla gaźników Walbro serii WT numer katalogowy to 01201, a dla gaźników Zama serii C1U ten numer to A-01195-A.
Poszukaj np. na Allegro, tam czasem podają wymiary tych pompek, może będzie pasować nieoryginalna.
  Temat: Oleo-mac GV53 TK pokrzywiony bagnet
Trak

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9184

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 4 Maj 2015, 10:54   Temat: Oleo-mac GV53 TK pokrzywiony bagnet
Nic złego nie powinno się wydarzyć. Bagnety często są osadzane mimośrodowo względem środka nakrętki i najlepiej wkładać je tak, by oznaczenie na nakrętce (np. rysunek olejarki) było widoczne dla sprawdzającego normalnie a nie "do góry nogami". W innym położeniu bagnet może zahaczać np. o korbowód lub ciężary wału korbowego bądź ramiona regulatora obrotów (zależy od konstrukcji silnika). Na szczęście bagnet jest elastyczny.
  Temat: [Awaria] NAC S510VH Problem z napędem
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 12607

PostForum: Kosiarki   Wysłany: 4 Maj 2015, 10:31   Temat: [Awaria] NAC S510VH Problem z napędem
Sprawdź, czy:
1/ sprężyna odciągająca przekładnię nie spadła lub nie jest nadmiernie wyciągnięta;
2/ pasek napędu nie wyskoczył poza ogranicznik (taka blaszka przy przekładni);
3/ linka napędu jest właściwie naciągnięta (NAC ma często dzieloną linkę, pozwalającą na regulację);
4/ pasek napędu nie jest zabierany przez koło pasowe przekładni przy dźwigni napędu kosiarki w pozycji "napęd wyłączony";
5/ linka napędu gdzieś nie jest przycięta,załamana itp.

Do tych operacji przydałby się pomocnik oraz wykręcenie świecy i obracanie silnika rozrusznikiem.
  Temat: Odklejona okładzina na szczęce sprzęgła kosy spalinowej !
Trak

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 10171

PostForum: Kosy spalinowe, podkaszarki   Wysłany: 14 Kwiecień 2015, 10:48   Temat: Odklejona okładzina na szczęce sprzęgła kosy spalinowej !
Np. firma "Lepro" z Lubina ma klej do okładzin hamulcowych i sprzęgłowych. Klej nazywa się Hysofix 770-2 i można poczytać o nim na ich stronie internetowej www.lepro.com.pl. Jakości nie znam, utwardzanie na gorąco wydaje się możliwe do zrealizowania w warunkach domowych.
  Temat: [Awaria] tylne koła VICTUS VSS 5370
Trak

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8353

PostForum: Kosiarki   Wysłany: 3 Luty 2015, 15:10   Temat: [Awaria] tylne koła VICTUS VSS 5370
Rozumiem, że koła blokują się przy jeździe w tył z dźwignią napędu w pozycji "napęd wyłączony". Nie znam tej kosiarki, ale ogólnie w takim przypadku możliwości jest kilka:

1/ wyciągnięta linka nie rozłącza napędu lub jest blokowana np. w zagiętym pancerzu (czasem też metalowe miseczki obu końców pancerza linki mogą wyskoczyć ze swoich gniazd lub gniazda te są uszkodzone);
2/ coś blokuje samą dźwignię przy rękojeści kosiarki ograniczając skok dźwigni;
3/ uszkodzona sprężyna zewnętrzna dźwigni lub jej ramię przy przekładni napędowej;
4/ przytarty czop dźwigni wychodzący z przekładni;
5/ uszkodzenia wewnątrz przekładni (np zużycie rozpieraka ew. innych elementów sprzęgła wewnątrz przekładni);
6/ zapieczone bądź zużyte elementy tzw. "wolnego koła" przy kołach napędowych (zapadki, sprężynki, wałeczki czy co tam jest w Twojej kosiarce).
7/ kompilacja w/w.

Ja bym zaczął od kół i sprawdzenia czystości i prawidłowości działania elementów "wolnego koła". Następna próba to ręczne (bez pomocy linki) wyłączanie napędu dźwignią przy przekładni. Pozwoli Ci to po kolei wykluczać (lub diagnozować) najbardziej prawdopodobne przyczyny awarii.
  Temat: Urwana linka rozrusznika
Trak

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 10081

PostForum: Kosy spalinowe, podkaszarki   Wysłany: 30 Wrzesień 2014, 14:56   Temat: Urwana linka rozrusznika
Gwoli doprecyzowania: do odkręcania śruby bębna sprzęgła w oryginalnym McCullochu służy imbus "4". Odkręca się w ją lewo, podobnie jak i sprzęgło.
  Temat: Rozmiar nakrętki kielich-koło- wał B&S serii 600
Trak

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8734

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 12 Sierpień 2014, 10:19   Temat: Rozmiar nakrętki kielich-koło- wał B&S serii 600
W starym Quantumie 5 HP, model 12F802 (prawdopodobnie odpowiednik jednego z modeli dzisiejszej serii 600), nakrętka była pod klucz "24" (oryginalnie 15/16" czyli 23,8 mm). Wysokość nakrętki 9,6 mm. Gwinty wału i nakrętki 5/8 ""-18 zwojów na cal.
W starych małych Briggsach nie spotkałem nakrętki większej niż pod klucz 24.
  Temat: Kosa Husqvarna 232R dwukrotny autoryzowany serwis nie pomógł
Trak

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 20392

PostForum: Kosy spalinowe, podkaszarki   Wysłany: 30 Lipiec 2014, 12:00   Temat: Kosa Husqvarna 232R dwukrotny autoryzowany serwis nie pomógł
Na początek trochę "opisów przyrody". Otóż wg mnie w zasadzie przyczynę złej pracy kosy wyjaśnił już w swoim poście kol. @Henry58. Twierdzenie o wpływie różnicy ciśnienia atmosferycznego na pracę dwusuwa potwierdzają też moje doświadczenia, a to;
1/ pilarka wyregulowana na 300 m n.p.m. odmówiła pracy na ok. 30 m n.p.m. - do prawidłowej pracy wystarczyła lekka korekta ustawień gaźnika;
2/ kilkakrotnie byłem zmuszony do przeregulowania gaźnika w jednej z moich kos przy zmianie ciśnienia w granicach ok. 20-25 hPa (odczyty z barometru). Zanotowałem to w pamięci, gdyż sam wymagałem wtedy "korekty ustawień".
Ponieważ wiem, że (w dużym uproszczeniu) przyjmuje się spadek ciśnienia atmosferycznego o ok. 60 hPa na każde kolejne 500 m wysokości terenu n.p.m. i patrząc na pkty 1 i 2, dochodzę do wniosku, że teza o wpływie "rzadkości" powietrza na pracę kosy w Twoim przypadku da się obronić. Recepta na to jest wg mnie jedna - podregulowanie gaźnika w miejscu pracy. Wydaje mi się bowiem mało prawdopodobna możliwość ustawienia gaźnika "na zapas".
Zawsze jest jednak pytanie, czy w nastoletniej kosie wpływ zmian ciśnienia atmosferycznego jest jedyną przyczyną złej pracy silnika? Chociaż w tym przypadku jestem praktycznie tego pewien, na pewno znakomitą bazą do diagnozy kompleksowej byłoby badanie proponowane przez kol.@jerzyka lub "w ciemno" wymiana simmeringów wału oraz oględziny poszczególnych elementów kosy.. Nie mając jednak tej bazy i przyjmując ją jako wskazaną lecz nie niezbędną, ja- dla spokoju sumienia przed wyjazdem na koszenie- wykonałbym w domu to, co jest możliwe beznakładowo:
1/ sprawdzenie stanu tłoka i cylindra: wykręcić świecę, zdjąć osłony silnika, odkręcić tłumik i obejrzeć przez okno wylotowe, czy na tłoku lub cylindrze nie ma widocznych uszkodzeń. Ruszając lekko rozrusznikiem sprawdzić,czy pierścień tłoka nie ma zbyt dużego luzu w rowku. Naciskając lekko na pierścień np. śrubokrętem sprawdzić, czy jest jeszcze sprężysty.
2/ Sprawdzenie stanu zamocowania oraz odstępu cewki zapłonowej od koła magnesowego. W przypadku braku szczelinomierza cewkę można ustawić "na wizytówkę" (przeciętna wizytówka ma 0,3 mm) pamiętając, że szczelinę mierzy się między cewką a magnesami koła.
3/ Sprawdzenie i zapamiętanie stanu czystości świecy zapłonowej. Odstęp elektrod jest wg Ciebie właściwy, ale w razie czego w przypadku braku szczelinomierza ustawia się go na "prawo jazdy" - 0,5 mm zwykle wystarcza do uzyskania dobrej iskry. Ocena i zapamiętanie stanu świecy "na nizinach" pozwala porównać jej wygląd do wyglądu po pracy w górach: zalana, zakopcona lub o innym kolorze elektrod pozwala wysnuć wnioski.
4/ Jeżeli gaźnik w tej kosie jest zamontowany tak jak pokazane jest w schemacie podanym przez kol. @jerzyka czyli membraną dawkującą paliwo do góry, to może jeszcze pokusiłbym się o odkręcenie 4 śrubek pokrywy gaźnika i sprawdzenie ustawienia języczka zaworu iglicowego, chociaż trudno przypuszczać, by serwisant przy wymianie membran tego nie zweryfikował.
5/ Można jeszcze, naciskając pompkę paliwa. ocenić czy po naciśnięciu wraca płynnie do pozycji pierwotnej.
6/ Rzut oka na ogólny wygląd korpusu kosy też nie zaszkodzi- wszelkie wycieki są niemile widziane.
Rady w pktach 1-6 zapewne nie pomogą w przywróceniu kosie pełni jej walorów i są to raczej dywagacje na temat: "Jak zagospodarować wolny czas", ale mogłoby Ci to pozwolić na oswojenie się z kosą i przygotować do "prawdziwego wyzwania" , a mianowicie doregulowania gaźnika podczas koszenia w górach. Regulacja tegoż nie jest w Twoim przypadku wbrew pozorom aż tak trudna. Wg mnie bowiem, wziąwszy pod uwagę spadek ciśnienia atmosferycznego a co za tym idzie zawartości tlenu w powietrzu, logicznym wydaje się ograniczenie ilości paliwa w mieszance paliwowo-powietrznej. Tego można dokonać przez wkręcenie o "ciut" śrub L i H (masz je oznaczone na osłonie silnika), a także być może korektę ustawienia śruby biegu jałowego (taka duża poniżej L i H). Do Tego zadania radzę przygotować śrubokręt (najlepiej dość krótki), który dość ciasno wchodzi w nacięcia śrub i który dasz radę włożyć w te nacięcia przy wibrującym silniku (ja bym potrenował w domu). Pamiętać bowiem musisz, że regulacji dokonuje się na dobrze rozgrzanym i pracującym silniku. Ponieważ "ciut" jest jednostką dość niewymierną, radzę naciąć na śrubokręcie karb, który pozwoli Ci ocenić, o ile przekręciłeś śruby a będą to zapewne wartości oscylujące wokół ćwierci obrotu. Nawet jeśli na śrubach masz ograniczniki (rodzaj plastikowych nasadek), moim zdaniem i tak powinieneś być w stanie dokonać regulacji. Jeżeli korekta nie będzie możliwa, to trzeba zdjąć ograniczniki (zwykle wystarczają do tego wąskie szczypce lub śrubokręt. Zdjęcie ograniczników rodzi jednak pokusę nadmiernego kręcenia śrubami, co może być niebezpieczne dla silnika. Można przywrócić bazę poprzez przywrócenie nastaw początkowych (nie znam ich w tym gaźniku, ale zwykle po wkręceniu każdej (mowa o L i H) śruby do lekkiego oporu, wystarcza wykręcenie ich o ca 1 obrót by móc odpalić silnik i dalej regulować gaźnik. W sprawie fabrycznych nastaw gaźnika proszę o podpowiedź fachowców.
Innym ogólnym wyjściem z sytuacji jest wynajęcie serwisanta do wspólnego wyjazdu na miejsce koszenia, choć wydaje się to mało prawdopodobne.
Tyle moich wynurzeń, które z racji wirtualności obarczone są w dużym stopniu ryzykiem. Życie bowiem przynosi różne niespodzianki, a diagnozy na odległość nie zawsze bywają trafne.
  Temat: Kosa Husqvarna 232R dwukrotny autoryzowany serwis nie pomógł
Trak

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 20392

PostForum: Kosy spalinowe, podkaszarki   Wysłany: 29 Lipiec 2014, 11:32   Temat: Kosa Husqvarna 232R dwukrotny autoryzowany serwis nie pomógł
Kolego @january, czy jesteś w stanie wykonać jakieś proste czynności diagnostyczne lub regulacyjne we własnym zakresie? Pytam, bo można jeszcze próbować samemu coś zadziałać, choć oczywiście metoda "jerzykowa" jest jak najbardziej wskazana.
  Temat: Urwany sznurek B&S
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 10219

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 28 Lipiec 2014, 13:08   Temat: Urwany sznurek B&S
Jeśli masz obudowę rozrusznika nitowaną do pokrywy silnika, to dużym ułatwieniem przed montażem sprężyny i koła linowego jest rozwiercenie nitów i "operowanie" na samym rozruszniku. Później można przykręcić rozrusznik do obudowy czterema (zwykle) krótkimi śrubami M5 z nakrętkami.
Sprecyzuj problem, bo nie bardzo wiem, czy masz trudności ze zwinięciem i włożeniem sprężyny w swoje gniazdo, czy też nie możesz trafić kołem linowym w jej końcówkę?
  Temat: ustawienie zapłonu
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 16018

PostForum: Problemy z silnikami   Wysłany: 16 Lipiec 2014, 12:31   Temat: ustawienie zapłonu
Sprawdzenie, czy wał jest prosty, nie jest trudne. W warunkach domowych robię to tak:
1/ odkręcam nóż i zdejmuję piastę noża;
2/ wykręcam świecę zapłonową;
3/ ustawiam koła kosiarki w pozycji jak najwyższego koszenia;
4/ stawiam kosiarkę ( najlepiej na stole, żeby później się specjalnie nie zginać) na równej powierzchni. Mam wtedy możliwość obserwacji końcówki wału w prześwicie między podłożem a obudową kosiarki;
5/ przy końcówce wału ustawiam coś stabilnego ( słoiczek, klocek -cokolwiek stabilnego) w minimalnej odległości od wału;
6/ kręcę rozrusznikiem (lub kołem zamachowym jeśli rozrusznik jest zdjęty) powoli tak, by kosiarka nie przesuwała się na podłożu;
7/ w trakcie kręcenia rozrusznikiem (kołem) obserwuję ewentualną zmianę szczeliny między wałem a moim "przyrządem pomiarowym".
Zwykle ta metoda pozwala ocenić, czy wał jest skrzywiony. Niewielkie odchyłki wału od pionu traktuję jako pomijalne, gdyż na standardowym przyrządzie do prostowania wałów jaki mam, trudno jest je wyeliminować (być może serwisy dysponują super-hiper sprzętem).

Co do piasty i noża to można zastosować w zasadzie dowolny nóż o stosownej długości. Może to być nóż z centralnym otworem o średnicy równej średnicy śruby mocującej nóż do piasty. W przypadku większego otworu stosuję tulejkę zmniejszającą średnicę (można ją "wyrzeźbić" z materiału o grubości noża np. z podkładki). Jeżeli piasta ma od spodu jakieś wypusty na dodatkowe otwory w oryginalnym nożu, trzeba je zeszlifować, a jako zabezpieczenie przeciążeniowe użyć najlepiej sprężystej podkładki talerzowej. Metoda sprawdzona wielokrotnie przeze mnie i działa. Skrzywiony stary nóż w warunkach domowych jest trudny do regeneracji choć nie jest to niemożliwe.

Nawet nowa lub naprawiona kosiarka nie zastąpi frezarki do pni.
  Temat: Co wybrać?-jednoosiówka, traktorek, czy może mocna gryzarka?
Trak

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 10303

PostForum: Traktorki   Wysłany: 16 Czerwiec 2014, 16:35   Temat: Co wybrać?-jednoosiówka, traktorek, czy może mocna gryzarka?
Wg mnie do obsługi 15 arów warzywniaka wystarczy sprzęt oparty na ciągniku jednoosiowym. Spróbuj poszukać na stronie internetowej firmy Hand w Kozach koło Bielska-Białej. Tam mają zestawy czeskiej firmy Vari, może coś znajdziesz dla siebie. Sprzęt może nie jest najbardziej nowoczesny, ale znany od czasów komuny i tzw. trudno zajebliwy. Ja używam od ponad 15 lat kosiarkę dwubębnową bdr-700, którą napędza dwusuwowy 5 konny silnik Vari, będący jedną z dwóch jednostek napędowych całego systemu (druga to silniki Hondy). Zestawy uprawowe współpracują ze skrzynią przekładniową DSK-317. Z tego co się orientuję, aktualnie nie ma w ofercie przystawki - kosiarki trawnikowej, więc sprawę utrzymania pozostałego terenu trzeba będzie inaczej rozwiązać. Kto i jak tam teraz pracuje, tego nie wiem, mam zaś miłe wspomnienia sprzed lat.
Innych zestawów niestety nie znam.
  Temat: Husqvarna 236 duże zuzycie oleju
Trak

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 12322

PostForum: Pilarki   Wysłany: 15 Czerwiec 2014, 09:50   Temat: Husqvarna 236 duże zuzycie oleju
Jak stryjenka uważa... Napisałem, jak ma działać poprawnie. Swoją drogą ciekawe, czy właściciel pokusi się o próbę samodzielnej diagnozy poprzez odkręcenie paru śrubek i zdjęcie sprzęgła. Obejrzenie całego układu smarującego może podsunąć jakieś rozwiązanie.
  Temat: Husqvarna 236 duże zuzycie oleju
Trak

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 12322

PostForum: Pilarki   Wysłany: 14 Czerwiec 2014, 18:26   Temat: Husqvarna 236 duże zuzycie oleju
To nie jest normalne. Najpierw powinno się kończyć paliwo nawet jeżeli zbiornik paliwa ma dużo większą pojemność niż zbiornik oleju. Zapobiega to pracy z niesmarowaną prowadnicą. No, chyba że producent w tym modelu wprowadził innowację, powodującą zwiększoną sprzedaż prowadnic i łańcuchów.
  Temat: koło magnesowe w Husqvarnie 245R
Trak

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 11098

PostForum: Kosy spalinowe, podkaszarki   Wysłany: 2 Czerwiec 2014, 15:58   Temat: koło magnesowe w Husqvarnie 245R
Nie ma co utyskiwać, tylko naprawić to koło, jeżeli nie chcesz kupować oryginalnego. W przeszłości reanimowałem dwa koła ze ściętym stałym klinem.
Pierwszy przypadek dotyczył koła z dobrze odsadzoną piastą i wystarczyło nawiercić od zewnątrz trzy otwory i wbić w nie trzy pręty aluminiowe o średnicy rowka na wale. To było łatwe, bo nie przeszkadzała łopatka wirnika.
Trudniej było z kołem z niską piastą, bo musiałem poświęcić sporo czasu na w miarę precyzyjne wypiłowanie rowka w kole za pomocą zestawu iglaków i dobraniu stosownego klina (wpustu).
Sądząc z dostępnych rysunków, w tej Husce jest koło w tej trudniejszej wersji.
Obie metody wynikały z niemożności kupienia oryginalnych- wówczas niedostępnych na rynku części-, a sprzęt musiał pracować i oba sposoby zdały egzamin praktyczny.
Zdaję sobie sprawę, że to nieprofesjonalne metody domowe, ale cóż...
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime - Mapa Forum