Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Kosa na spory areał
Autor Wiadomość
Wagru 

Dołączył: 11 Maj 2012
Posty: 2
Wysłany: 11 Maj 2012, 17:07   Kosa na spory areał

Witam wszystkich forumowiczów.

Chciałbym prosić o radę. Mianowicie mam do koszenia sad o powierzchni 0,5 ha. Niestety ostatnimi czasy nie ma za bardzo komu bywać tam dostatecznie często, aby podkaszać trawę. A ta lubi rosnąć i to całkiem sporo. Do tej pory używałem Hondy UMK 435 i radziła sobie całkiem nieźle z trawą do 30 cm (bylo koszone częściej). W tamtym roku puściłem ją na trawę 50 + i niestety szło jej trochę gorzej.

Poszukuję więc kosiarki, która poradziłaby sobie z takim zadaniem i troszkę większą trawą do koszenia na taki areał. Mój budżet to niestety maks 1500 zł.

Rozglądałem się za Stihl'em i Husqvarną, ale niestety moc była podobna do Hondy na tym pułapie cenowym i obawiam się, że modele takie jak FS 87 czy 323 R-II nie podołają zadaniu. Co więc panowie polecacie, lub czego używacie w podobnych warunkach?

W jednym sklepie natrafiłem na sprzęt Solo, a mianowicie model 135 B (2 KM silnik Kawasaki), niestety w internecie za dużo opinii o niej nie ma. Możecie coś więcej mi o niej powiedzieć?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
P.S. Widziałem temat kolegi Infantry, jednak dyskusja zboczyła na kosy powyzej pulapu 1500 zł, więc postanowiłem założyć swój.
Ostatnio zmieniony przez Wagru 11 Maj 2012, 17:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 12 Maj 2012, 08:14   

Solo to jest dobry sprzęt lecz u nas mało popularny, silnik dobry sprawdzony w innym sprzęcie, reszta również dobrze wykonana, osobiście nie mam żadnych zastrzeżeń do tej firmy i śmiało mogę ją polecić.
 
kordi82 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 39
Wysłany: 13 Maj 2012, 11:11   

Jeżeli chcesz kosę na spory areał, do tego kosić 50cm trawę żyłką to najlepszym rozwiązaniem jest kupno kosy o mocy 2,5-3KM. Najtaniej i najlepiej to Kawasaki KBH48. W raz z głowicą typu JET-FIT na 4 żyłki można spokojnie kosić trawę 50cm. Słabszą kosą też sie da, jednak trzeba to robić trójzębem, piłką, albo rozdrabniaczem, no ale wtedy idzie to zdecydowanie wolniej.
 
alf 

Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 47
Wysłany: 13 Maj 2012, 19:46   Re: Kosa na spory areał

Wagru napisał/a:
Co więc panowie polecacie, lub czego używacie w podobnych warunkach?


jeżeli trawa jest dostatecznie wysoka, zakładam po prostu trójząb. Kosa się prawie nie męczy, robota idzie szybciej ;) A potem wykańczam żyłką.

Twoja Honda potrafi coś takiego ;)
youtube

P.S. Oczywiście nie polecam zdejmowania osłony narzędzia tnącego...

pozdrawiam
R
 
Wagru 

Dołączył: 11 Maj 2012
Posty: 2
Wysłany: 14 Maj 2012, 12:07   

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Teraz już wiem, że dłuższą trawie po prostu trzeba będzie traktować nożem

Najprawdopodobniej zdecyduję się na zakup Solo 135 B, bo mam ją okazję kupić taniej.

Temat można zamknąć.
 
Agart 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Cze 2010
Posty: 94
Wysłany: 15 Maj 2012, 08:13   

Nie wiem za ile możesz kupić 135 ale zobacz sobie jeszcze 137SB - też 2KM i kosztuje 1395 zł.
 
mipel 

Dołączył: 16 Kwi 2012
Posty: 10
Wysłany: 29 Sierpień 2012, 14:14   

przy duzej powierzchni można pokusić się o np. ciągnik koszący - może droższe rozwiązanie, ale łatwiej zadbać o dużą powierzchnie
 
irukard 
Serwisant


Imię: Krzysztof
Pomógł: 24 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 466
Skąd: Sokółka
Wysłany: 29 Sierpień 2012, 17:48   

alf to bardzo "profesjonalne" koszenie bez osłony tarczy tnącej. U nas w serwisie użytkownik ma 2 wyjścia, albo decyduje się na założenie osłony albo maszyna nie jest przyjmowana do naprawy. I tylko słyszę takie komentarze "ale Panie, ona tak dobrze wtedy kosi". Pewnie że dobrze, przy okazji wybija szyby i zęby.

Co do Jet-Fit. Ja wolę głowicę dwu żyłkową za to z grubszą żyłką.
_________________
krzysztof@lasdomogrod.pl | Las Dom Ogród
Autoryzowany serwis AL-KO, Dolmar, Echo, Makita, Oleo-Mac, Shindaiwa, Victus
 
kordi82 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 39
Wysłany: 29 Sierpień 2012, 20:25   

irukard napisał/a:
alf to bardzo "profesjonalne" koszenie bez osłony tarczy tnącej. U nas w serwisie użytkownik ma 2 wyjścia, albo decyduje się na założenie osłony albo maszyna nie jest przyjmowana do naprawy. I tylko słyszę takie komentarze "ale Panie, ona tak dobrze wtedy kosi". Pewnie że dobrze, przy okazji wybija szyby i zęby.

Co do Jet-Fit. Ja wolę głowicę dwu żyłkową za to z grubszą żyłką.


A od czego jest profesjonalna maska?? Ja w Shindaiwe B450 Zniszczyłem sobie sobie osłonę zakładając tego japońskiego spieka i idąc w krzaki. Co do Jet-Fit, teraz mam nową kosę 555RXTi daje ona radę uciągnąć Jet-Fit wraz 4x4.0mm kwadrat kawałki ponad30cm, i to na trawie 80cm, ale wydaje mi się że lepiej jednak założyć 2x4.0mm kwadrat po 35cm i ogień. Np. Kawasaki KBH48 nie dało się wogule kosić 4x4,0mm, strasznie kosa zamulała, na 4x3,0mm pieciokąt nawet szła jednak bardzo się grzała. Do 4 żyłek musi być już naprawdę mocna kosa.

Irukard kosiłeś może shindaiwą B530 ??
 
irukard 
Serwisant


Imię: Krzysztof
Pomógł: 24 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 466
Skąd: Sokółka
Wysłany: 29 Sierpień 2012, 20:46   

Nie miałem przyjemności zapuścić w trawę B530. Ale wiem co potrafi zrobić Oleo-Mac 755 Master z Jet-Fit 4x4,0. Aż się żal sztachet na płocie robi jak za blisko podejdziesz :)

Co do ochrony osobistej. Osłona głowicy tnącej jest konieczna żeby zmieniać tor lotu co większych kamieni. A maska ochroni tylko Ciebie, ale nie już ludzi, zwierzęta i szyby za tobą. Jeżeli zakładasz Jet-Fit przestaw osłonę na tryb tarczy tnącej - wypnij pasek z nożykiem lub zakręć w innym miejscu. Fajne są też ochronniki na nogi, takie z tworzywa przypinane od kolana w dół. Kiedyś wyrwałem w piszczel i nie było to zbyt przyjemne.

Moje przygody z mocnymi kosami ograniczają się do wypróbowywania ich po naprawie. A obok siedziby mamy niezagospodarowany plac na którym w sezonie kosiarkowym można spotkać naprawdę dobry materiał testowy - po pas albo wyżej.
_________________
krzysztof@lasdomogrod.pl | Las Dom Ogród
Autoryzowany serwis AL-KO, Dolmar, Echo, Makita, Oleo-Mac, Shindaiwa, Victus
 
kordi82 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 39
Wysłany: 29 Sierpień 2012, 21:44   

irukard napisał/a:
Nie miałem przyjemności zapuścić w trawę B530. Ale wiem co potrafi zrobić Oleo-Mac 755 Master z Jet-Fit 4x4,0. Aż się żal sztachet na płocie robi jak za blisko podejdziesz :)

Co do ochrony osobistej. Osłona głowicy tnącej jest konieczna żeby zmieniać tor lotu co większych kamieni. A maska ochroni tylko Ciebie, ale nie już ludzi, zwierzęta i szyby za tobą. Jeżeli zakładasz Jet-Fit przestaw osłonę na tryb tarczy tnącej - wypnij pasek z nożykiem lub zakręć w innym miejscu. Fajne są też ochronniki na nogi, takie z tworzywa przypinane od kolana w dół. Kiedyś wyrwałem w piszczel i nie było to zbyt przyjemne.

Moje przygody z mocnymi kosami ograniczają się do wypróbowywania ich po naprawie. A obok siedziby mamy niezagospodarowany plac na którym w sezonie kosiarkowym można spotkać naprawdę dobry materiał testowy - po pas albo wyżej.


Do Jet-Fita to tak ale do Tarczy nie dasz, bo Ją zniszczysz, ewentualnie metalową specjalnie dedykowaną, większość takowej nie ma, ma taką Husqvarna. Master jest aż taki mocny?? Czyżby miał więcej niż deklarowana moc?? Z włoskich kos bardzo podoba mi się Active 6.5BT, kosztuje tyle co Master a ma 4,5KM, wibracje podobne, nieco gorsze szelki, ale ma dekompresor, mniej pali i wygląda solidnie. Nie wiem dlaczego tak mało ludzi tym handluje. Wolałbym to niż porażkowe kosy Shindaiwy.
 
irukard 
Serwisant


Imię: Krzysztof
Pomógł: 24 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 466
Skąd: Sokółka
Wysłany: 29 Sierpień 2012, 23:43   

kordi82 napisał/a:
Nie wiem dlaczego tak mało ludzi tym handluje. Wolałbym to niż porażkowe kosy Shindaiwy.


Bo jak Active'a rozbierzesz to zaczynasz się zastanawiać po co Włosi tak komplikują sobie życie. Dzisiaj "młody" pół dnia się zastanawiał jak dźwignię ssania w 51.51 zamontować. Co do Mastera, 53ccm swoje robi.
_________________
krzysztof@lasdomogrod.pl | Las Dom Ogród
Autoryzowany serwis AL-KO, Dolmar, Echo, Makita, Oleo-Mac, Shindaiwa, Victus
 
kordi82 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 39
Wysłany: 30 Sierpień 2012, 07:21   

Bo jak Active'a rozbierzesz to zaczynasz się zastanawiać po co Włosi tak komplikują sobie życie. Dzisiaj "młody" pół dnia się zastanawiał jak dźwignię ssania w 51.51 zamontować. Co do Mastera, 53ccm swoje robi.[/quote]

To co z nimi nie tak ?? Kusiło mnie żeby kupić 6.5 BT, ale ostatecznie kupiłem Huske 5555RXT. Podobno wchodzi nowy model Oleo-Maca 430 T, prawda to ?? A co sądzisz o pile Shindaiwa 490 ??
 
alf 

Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 47
Wysłany: 30 Sierpień 2012, 10:12   

irukard napisał/a:
alf to bardzo "profesjonalne" koszenie bez osłony tarczy tnącej. U nas w serwisie użytkownik ma 2 wyjścia, albo decyduje się na założenie osłony albo maszyna nie jest przyjmowana do naprawy. I tylko słyszę takie komentarze "ale Panie, ona tak dobrze wtedy kosi". Pewnie że dobrze, przy okazji wybija szyby i zęby.
...


Dlatego też na samym końcu napisałem, że nie polecam pracy bez osłony narzędzia :mrgreen:

Każdy, kto używa kosy bez osłony, czyli niezgodnie z zaleceniami bezpieczeństwa, robi to na własną odpowiedzialność i musi być świadomy wszelkich konsekwencji.

Jeśli chcesz zobaczyć jak ja osobiście podchodzę do kwestii BHP, to obejrzyj to ;-)
klik

(rękawice tego dnia sobie odpuściłem, bo było wtedy 36°C)

pozdrawiam
Raf
Ostatnio zmieniony przez alf 30 Sierpień 2012, 10:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
irukard 
Serwisant


Imię: Krzysztof
Pomógł: 24 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 466
Skąd: Sokółka
Wysłany: 30 Sierpień 2012, 13:34   

Bardzo profesjonalnie :)

Ja do koszenia zakładam kask Peltora od pilarki. Raz że dobrze twarz chroni, dwa że ma dobre ochronniki słuchu (Optime II H), a trzy, że jest wygodny.

Na początku się chłopcy na warsztacie dziwnie uśmiechali jak zakładałem ochronniki słuchu do regulowania pilarek, po 2 tygodniach zauważyłem, że zaczęli robić to samo. Nic tylko uczyć przykładem. I takim oto sposobem narodził nam się offtopic w temacie.

A co do nowej kosy OM. Nie słyszałem plotek bo nie pytałem. Wolałbym żeby 740T wróciło do produkcji. Bo to była najlepsza kosa Oleo-Maca. A 430T pewnie będzie następcą 420. Wpakują jej katalizator, sratalizator, mega ekologizator czy inne gówno i pojawią się problemy z przegrzewaniem maszyny. A warsztat w akcie desperacji u klientów katujących kosy 8h dziennie w upale, będzie wiercił dziury w tłumiku, żeby chociaż trochę kosie ulżyć.

Wagru na taki areał w takiej cenie mógłbym polecić Oleo-Mac Sparta 440T. Kosa nieźle wykonana, bez żadnej rewelacji. Jedyne minusy to sprzęgło, katalizator i słaba amortyzacja. Ale mamy klientów, którzy ostro koszą tymi kosami na usługach. Silniki trwałe. Katalizator jak się zapcha i zaklei przewierca się 3 otworki 5mm. A zapycha się po ~2 latach pracy codziennej. Wiem, że to mało profesjonalne ale pomaga, bez odczuwalnego wzrostu poziomu dźwięku. Z amortyzacją nie zrobisz nic, pozostaje nie ustawiać kosy powyżej 10300 RPM. A sprzęgła mają tendencję do gubienia okładzin. Przynajmniej była taka partia kiedyś w Sparcie 44. W 440T przez 2 lata miałem jeden przypadek, więc może zostało to poprawione.
Co do mocy 2,1KM powinno wystarczyć.

Tłumika nie podmienisz na ten bez katalizatora (od Sparty 42) bo ma wylot spalin w innym miejscu i trzeba wymienić obudowę. A obudowa kosztuje 32zł, tłumik 99zł. Taniej jest wywiercić 3 dziurki. Efekt dokładnie taki sam. Poza tym części są dość tanie. To plus.

Można też kupić kozę. Trawę by zjadła, ale ktoś musiałby się nią zająć. :D
_________________
krzysztof@lasdomogrod.pl | Las Dom Ogród
Autoryzowany serwis AL-KO, Dolmar, Echo, Makita, Oleo-Mac, Shindaiwa, Victus
 
czesi 

Dołączył: 03 Maj 2012
Posty: 19
Wysłany: 30 Sierpień 2012, 21:39   Re: Kosa na spory areał

Wagru napisał/a:
Rozglądałem się za Stihl'em i Husqvarną, ale niestety moc była podobna do Hondy na tym pułapie cenowym i obawiam się, że modele takie jak FS 87 czy 323 R-II nie podołają zadaniu. Co więc panowie polecacie, lub czego używacie w podobnych warunkach?


Zależy jak często kosisz, jak 4 razy w roku to nie dadzą rady a przynajmniej nie będzie to przyjemne ani dla ciebie ani dla kosy.

Szukaj czegoś co ma 2 KM, taki kompromis.
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 31 Sierpień 2012, 13:25   

Fakt katalizatory czyli siatki katalityczne to zło które niestety ze względów przepisów unijnych muszą być stosowane lecz nie koniecznie z dobrem urządzenia się licząc, jest wyższa temperatura pracy a co za tym idzie urządzenie krócej żyje no chyba że poradzimy sobie jak napisał kolega powyżej i damy lekko odsapnąć maszynie przez dodatkowe otwory.
odp. na temat sprzęgieł fakt były takowe lecz to się już zmieniło i jak na razie zużywają się tylko w normalnym procesie użytkowania maszyny,
Co do najnowszych kos Oleomac-a bym poczekał na jej sprawdzienie, konstrukcje co prawda zmienione lecz może się okazać to na dobre - pożyjemy zobaczymy swoja drogą też bym chciał aby 740 była nadal produkowana bo ta seria tak jak min. 733 735 były naprawdę niezłe i wytrzymałe.
 
irukard 
Serwisant


Imię: Krzysztof
Pomógł: 24 razy
Wiek: 39
Dołączył: 09 Sie 2012
Posty: 466
Skąd: Sokółka
Wysłany: 31 Sierpień 2012, 16:56   

Klienci do dzisiaj chętnie wymieniają cylindry i tłoki w 740T. Jak ktoś już zużył poprzedni zestaw pracując zawodowo 8-10 lat, to wie co sprzęt potrafi. Zazwyczaj kapitałka obejmuje nowy cylinder, tłok, łożyska, uszczelniacze, uszczelki, przewody paliwowe, oś przepustnicy i przepustnicę gaźnika. I kosa śmiga jak nowa. O dziwo wałki i łożyska w rurze wytrzymują bardzo długo.

Szkoda że Oleo-Mac nie robi tłumików do Sparty 440 bez katalizatorów. Byłby na to zbyt, przynajmniej na usługach :)
_________________
krzysztof@lasdomogrod.pl | Las Dom Ogród
Autoryzowany serwis AL-KO, Dolmar, Echo, Makita, Oleo-Mac, Shindaiwa, Victus
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum