Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Łańcuch (piła łańcuchowa) picco duro - czy warto.
Autor Wiadomość
Moreno 

Imię: Damian
Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 30 Sie 2014
Posty: 206
Wysłany: 15 Październik 2014, 15:14   Łańcuch (piła łańcuchowa) picco duro - czy warto.

Witam wszystkich.
Zgodnie z propozycją Bumbum przedstawiam poniżej opis swoich doświadczeń z łańcuchem picco duro.

Wiele osób zastanawia się, czy warto taki łańcuch nabyć. Kosztuje on prawie 4-kroć ceny zwykłego łańcucha (o tej samej długości), więc to jednak spory wydatek.
Na pewno spotkaliście się z opinią, że takiego łańcucha nie trzeba ostrzyć. ...sru tu tu tu pęczek drutu. :-) Nie ma, podkreślam, nie ma na świecie ostrza, które nigdy by się nie stępiło :-)

Ostrza w picco duro, w porównaniu do zwykłych łańcuchów, są faktycznie twardsze, więc jeśli chcemy piłować brudne i zapiaszczone drzewo, to taki duro będzie jak znalazł - można piłować przez kilka ładnych godzin bez ostrzenia, gdzie zwykły łańcuch potrzebowałby kilkukrotnego podostrzania. ...no ale jest też druga strona medalu.
Ostrza są bardzo kruche - wystarczy przez nieuwagę zaczepić o jeden mały kamień i ząb potrafi uszczerbać się do połowy albo całkiem odpaść.

Naostrzenie takich zębów wymaga użycia tarczy diamentowej.
Nie ma co próbować ostrzyć go zwykłą ściernicą - tarcza szybko się zużywa, a ostrze jedynie nabiera blasku, ale wciąż jest tępe :mrgreen:
Usługa naostrzenia picco duro w serwisie Stihl kosztuje 10zł, podczas gdy przy zwykłym płaci się 5zł.

Kupując taki łańcuch musimy się liczyć z tym, że silnik będzie miał ciężej. ...a ile ciężej?
Jako przykład: pilarka z łańcuchem picco duro z prowadnicą dł. 35cm będzie miała ciężej niż przy zwykłym łańcuchu z prowadnicą 45cm.

A teraz kilka faktów o moim picco duro:
→ łańcuchem przepracowałem wypalając kilka litrów paliwa;
→ był 1 raz ostrzony;
→ 2 zęby były wymienione na nowe (bo poodlatywały);
→ łańcuch bardzo szybko się wyciąga i już był raz skracany bo napinacza nie wystarczało - tak się wyciągnął;
→ ogniwa łączące są na tyle wyheblowane od spodu, że zanim ostrzeniem zeszlifuję zęby do połowy to łańcuch sam się zerwie.

Moja sugestia przy zakupie łańcucha picco duro - kupić 4 zwykłe łańcuchy :-)

PS.
Poniżej zdjęcie stanu łańcucha sprzed roku.
Aktualne postaram się zamieścić w ciągu 24h. :-)

DSC00206.JPG
Plik ściągnięto 338 raz(y) 783,54 KB

 
Moreno 

Imię: Damian
Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 30 Sie 2014
Posty: 206
Wysłany: 31 Październik 2014, 23:47   

Jak widać zajęło mi to znacznie dłużej niż dzień, ale za to jest dość szczegółowo ;-)
Nie trzeba tutaj nic komentować - na zdjęciach i filmie widać wszystko dokładnie.

Film Picco duro po przejściach

Jeśli już ktoś się skusi na zakup takiego łańcucha to przestrzegam wszystkich, nie próbujcie nim ścinać drzewa (albo pozostałego pnia po jego ścięciu) tuż przy samej ziemi :-)

DSC_2092.JPG
Plik ściągnięto 187 raz(y) 530,93 KB

DSC_2094.JPG
Plik ściągnięto 300 raz(y) 390,48 KB

DSC_2095.JPG
Plik ściągnięto 172 raz(y) 396,81 KB

DSC_2098.JPG
Plik ściągnięto 179 raz(y) 465,32 KB

DSC_2105.JPG
Plik ściągnięto 161 raz(y) 464,07 KB

DSC_2106.JPG
Plik ściągnięto 126 raz(y) 566,13 KB

  
 
krzychu1 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 147
Wysłany: 18 Listopad 2014, 08:22   

POwiem tak, łąńcuch PICCO DURO jest dobry ale jeśłi tniemy cos tam gałęzi gzie moze być troche syfu , czy deski z betonem. Tu sie sprawdzi idealnie ale do cięcia w ziemi się nienadaja bo, jest za cienki, szerokosć 1,3mm niezapewnia ochrony przed wyciaganiem.
niestety ziemia robi swoje i na to nic nieporadzimy

Jeśli chcemy używac łańcucha do ciecia korzeni czy pni przy ziemi to polecam RAPID DURO o szerokosći ogniw 1,6mm.
Ten łańcuch juz sie tak niewyciaga nawet jak ryjemy nim w ziemi bo jest grubszy.
 
Moreno 

Imię: Damian
Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 30 Sie 2014
Posty: 206
Wysłany: 18 Listopad 2014, 10:51   

Jeszcze nie słyszałem żeby ktoś ciął pilarką łańcuchową w ziemi, no ale nie w tym rzecz. ;-)
O ile deski są tylko umaczane w miałkim betonie, to ok - łańcuch da radę. Ale jeśli tylko gdzieś zaczepisz o mały kamiuszczek średnicy 2cm, to już może być problem z jednym zębem (lub więcej).
Jak wiadomo największe zło dla tego łańcucha to kamienie i gwoździe. :-)
 
kamilos 

Imię: Kamil
Pomógł: 38 razy
Wiek: 30
Dołączył: 02 Gru 2012
Posty: 1103
Wysłany: 18 Listopad 2014, 20:11   

a ja tam nie cuduje tylko używam zwykłego oilomatic.
 
markab.com.pl 

Imię: Marcin
Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 602
Skąd: Rumia
Wysłany: 24 Listopad 2014, 14:23   

Ostrzenie łańcucha kosztuje 5 zł? Ciekawe. Po odjęciu Vatu i podatku zostaje trochę ponad 3 zł. Poprawne naostrzenie łańcucha, z wyregulowaniem ograniczników zajmuje prawie kwadrans (od wzięcia w od klienta, do wydania). Zużywają się ściernice, są też inne drobne koszty.

Ciekawe kto ma taki plan na pracę? Chyba, że mówimy o ostrzeniu w Castoramie, ale to lepiej wyrzucać łańcuch przed ostrzeniem, przynajmniej czasu mniej tracimy.
_________________
Pozdrawiam
M.
 
Moreno 

Imię: Damian
Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 30 Sie 2014
Posty: 206
Wysłany: 25 Listopad 2014, 01:19   

Ja nie wnikam w szczegóły - taką mają cenę i kropka. ;-)
 
jerzyk 
jerzyk

Pomógł: 76 razy
Dołączył: 07 Wrz 2012
Posty: 1670
Skąd: kowary
Wysłany: 25 Listopad 2014, 09:22   

Marcin u mnie ostrzenie kosztuje 8 zł ale stały klient ma u mnie rabat 10 %
 
kamilos 

Imię: Kamil
Pomógł: 38 razy
Wiek: 30
Dołączył: 02 Gru 2012
Posty: 1103
Wysłany: 27 Listopad 2014, 18:24   

u mnie w stihlu od 5-15 zł, a w warsztacie u szewca 5zł.
 
Moreno 

Imię: Damian
Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 30 Sie 2014
Posty: 206
Wysłany: 28 Listopad 2014, 16:34   

Jeśli mowa o duro, to u mnie w stihlu bierze dyche
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum