Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
Problem z napędem
Autor Wiadomość
cinex134 

Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 4
Wysłany: 31 Lipiec 2011, 00:22   Problem z napędem

Witam
Jestem tu nowy. W trakcie dzisiejszego koszenia padł mi napęd w kosiarce. Nagrałem filmik na którym wszystko widać.
Film.
Regulacja naprężenia paska nic nie daje. Moim zdaniem padły tryby. Mam jeszcze gwarancję na tą kosiarkę tylko jest problem. Wyrzuciłem oryginalne pudełko. Czy bez pudełka mogę ubiegać się o naprawę kosiarki ?
 
dolek 
sprzedawca serwisant

Pomógł: 20 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Maj 2010
Posty: 837
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 31 Lipiec 2011, 10:09   

Musisz mieć w pełni wypełnioną karte gwarancyjną i paragon lub dowód zakupu, pudełko nie ma nic do gwarancji
 
cinex134 

Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 4
Wysłany: 31 Lipiec 2011, 13:46   

A wiesz może co mogło się zepsuć w tym napędzie ?
A kosiarka to :
Ostatnio zmieniony przez cinex134 31 Lipiec 2011, 13:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
conri 

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 812
Wysłany: 31 Lipiec 2011, 15:01   

A czy jak jest zwolniona rączka możesz pchać lub ciągnąć i tylne koła się kręcą.
Czy przy załączeniu napędu nie słychać grzechotania (przeskakiwania ) trybów.Unieś tył lekko i obserwuj koła.czy napęd jest na nie przekazywany.
 
cinex134 

Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 4
Wysłany: 31 Lipiec 2011, 15:59   

1. Jak rączka jest zwolniona to mogę pchać i ciągnąć kosiarkę, koła się obracają.
2. Na filmiku wszystko widać i słychać. Gdy załączam napęd słychać grzechotanie ( koła się obracają baaaaardzo powoli ) a gdy nacisnę rączkę do końca to już nie słychać grzechotania i koła się nie obracają.
3. Gwarancja skończyła mi się 2 miesiące temu. FAIL ;]
 
conri 

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 812
Wysłany: 31 Lipiec 2011, 16:23   

Był przepis kiedyś że po gwarancji istniała jeszcze 3 m-ce tzw rękojmia.Spróbuj zadziałać na tej podstawie.Przynajmniej diagnozę niech postawią. Przekładnia napędu to koszt ok 270PLN zależnie od szerokości(rozstawu kół)
A nie ciągnęłeś z załączonym napędem do tyłu.?
Ostatnio zmieniony przez conri 31 Lipiec 2011, 16:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 31 Lipiec 2011, 17:34   

To jest kosiarka robiona przez MTD i one faktycznie miały kiepskiej jakości napędy jeżeli 2 lata tobie minęły to kiepsko bo ten napęd jest kosztowny.
 
conri 

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 812
Wysłany: 31 Lipiec 2011, 18:50   

Skąd ta opinia o kiepskich napędach w MTD .Uzywam prod 1996 ) roku (53cm) i poza wymianą paska w ostatnim czasie nic nie było robione.Jedynie okresowe czyszczenie wewnętrznych bieżni kół , ale to bardziej hobbystycznie niż z potrzeby.Ważne aby nie ciągnąć na siłę wstecz , jak jest napęd załączony
Napędy nie są produkcji MTD ,a jedynie dokładane w montażu wózków.
Ostatnio zmieniony przez conri 31 Lipiec 2011, 18:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
krzychu1 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 147
Wysłany: 1 Sierpień 2011, 10:53   

Zapewne nietrzyma wogóle sprzęgło w przekładni, dało by się to zrobić jeśli to tylko sprzęgło.
Moze przyrdzewiała linka w pancerzu przy napędzie i niechce się włączyć. A moze winę ponosza sprzęgiełka przy kołach. A moze same zęby w kołach sie zepsuły.
Zdejmij koła i zobacz czy przy włączaniu napędu kręci się wogóle ośka.
 
cinex134 

Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 4
Wysłany: 1 Sierpień 2011, 13:29   

Przy włączeniu napędu nie kręci się ośka. Coś jest zwalone w przekładni kątowej.
 
krzychu1 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 147
Wysłany: 1 Sierpień 2011, 18:36   

Sprzęgło zapewne jest walnięte, zużyło się ale da się zrobić. Rzadko psuje się sama przekładnia ( pewnie jest tam ślimakowa), tym bardziej po 2 latach .
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 9 Sierpień 2011, 22:04   

Witam,kolego krzychu1 w przekładni napędu kosiarki spalinowej nie ma żadne go sprzęgła i nie ma sprzęgła w kołach napędowych.W przekładni napędu znajdują się dwa koła zębate (atakujące i zdawcze). Osobiście, myślę że został uszkodzony sworzeń mocujący jedno z kół zębatych. Aby to sprawdzić odkręć drogi kolego cztery śruby i od obudowy i zobaczysz czy jest wszystko w porządku.
_________________
Henry58
 
krzychu1 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 147
Wysłany: 10 Sierpień 2011, 20:10   

Jest sprzęgło stożkowe, dzwignia która wychodzi z przekładni zaciska właśnie te stożki i załącza napęd. Moga być też inne rozwiazania sprzęgła np kłowe, ale na pewno jest jakieś.
Oczywiście są też przekłądnie bez spzregła, ale w takim rozwiazaniu role zsprzęgła przejmuje napinacz paska klinowego.
W kołąch też sa sprzęgiełka tzw wolne koło, lub inne rozwiazania , zapadki płytki, jeśli by go niebyło to niedałoby się pchnąć kosiarki z napędem ew było by dość ciężko, i niedałoby sie przy załaczonym napędzie pchnać kosiarki do przodu szybciej niż działa napęd. dzięki tym sprzęgiełkom koło można obracać do przodu a do tyłu już nie, bo właśnie blokuje je sprzęgiełko w kole( przy załaczonym napędzie).
Ostatnio zmieniony przez krzychu1 10 Sierpień 2011, 20:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 11 Sierpień 2011, 22:00   

Witam,kolego Krzychu1 Piszesz nie o tym napędzie. W kosiarce spalinowej regulację paska napędu wykonujemy poprzez regulację na pancerzu linku ,lub poprzez zmianę paska klinowego na nowy, nie rozciągnięty.Linka napędu zawsze jest zaopatrzona w sprężynę ,która ma za zadanie przyciągnąć napęd w stronę operatora maszyny co równa się z naciągnięciem paska klinowego i załączenie napędu.Powrót do pozycji neutralnej (wyłączony napęd) powoduje sprężyna (krótka ale mocna ) która przyciąga cały napęd do pozycji luźnego paska.Wewnątrz napędu kosiarki koła stożkowe (zdawcze i atakujące) pracują cały czas w stanie "załącz" i wyłącz" i pasek klinowy pracuje również.Na końcach osiek napędowych przeważnie są bolce lub kliny z małymi sprężynkami ,które zazębiają się z metalowymi kółkami zębatymi następnie zazębiają się z kołami prowadzącymi - zewnętrznymi.Należy zwrócić przy tym uwagę aby nie pomylić małych kółek , bo wówczas jedno koło będzie blokowało.Powód z jakiego nie możesz drogi kolego pociągnąć kosiarki do tyłu na załączonym napędzie jest opisany powyżej, czyli naciąg paska nie pozwala tej czynności wykonać.Jak widzisz drogi kolego , to co Piszesz nie ma nic wspólnego ze sprzęgłami o których usilnie tu Piszesz.Krótko mówiąc, rozbierz sobie napęd i zobaczysz jak wygląda w środku i wówczas Sam przekonasz się jak jest zbudowany i jak działa.
_________________
Henry58
 
krzychu1 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 147
Wysłany: 11 Sierpień 2011, 23:14   

Zapomniałem Henry o tym rozwiązaniu , tak tez jest.
Ty opisałeśjeden rodzaj a Ja w duzym skrócie kilka.
Niepisałem ze niewiem dlaczego nieda sie pociagnąć do tyłu, tylko wyjaśniłem dlaczego tak sie dzieje.
Przy sprawnym napedzie a dokłądniej przy sprawnych " sprzęgiełkach" (czy jak tam wolisz) przy kołach, przy załączonym napędzie nieda się pociagnac kosiarki do tyłu.
Jeśli się ciagnie i któreś koło się kręci do tyłu tzn że sprzęgiełko w tym kole jest zepsute.
Zapomniałeś dodać ze sprzęgiełka te są też na kilku( 5-6szt) małych igiełkach łożyskowych( podobnych do np korbowodowych w silniku 2T) które poruszaja siępo stożkach i blokują koło tylko w jednym kierunku, takie rozwiazanie jest przewaznie w kosiarkach SABO.

W napędach takich( kosiarkowych) sa przeważnie przekładnie Ślimakowe.

Wydaje mi się jednak ze to Ty powinieneś rozebrać kilka przekładni więcej a się wtedy Sam przekonasz jakie są rozwiazania napędów ;-)

Przekładnia kątowa jest w Hondach napedzanych wałkiem kardana ,w ktorych to jest jeszcze sprzęgło kłowe( no i też w skrzynkach biegów ciagniczków) i skrzynka biegów z kołami zazębionymi na stałe, bezawaryjne ,niezniszczalne rozwiazanie ;-)
Ostatnio zmieniony przez krzychu1 11 Sierpień 2011, 23:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
conri 

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 812
Wysłany: 11 Sierpień 2011, 23:32   

Dorzucę trzy grosze fachowcom.
Jest jeszcze rozwiązanie w sterowaniu napędem .że nie ma żadnej regulacji pancerzem (poza zamocowaniem linki w przekładni dla ustalenia wstępnego naciągu.
Stopień "zasprzęglania" regulowany jest przez przewleczenie ucha sprężyny w zakuwce linki.
Pancerz zamocowany jest na stałe w przelotce na rurze chwytu, a ciągniemy linkę przez sprężynę .Jak pasek się wyciągnie, lub ma poślizg , możemy przełożyć ucho sprężyny na następne oczko zakuwki linki
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 12 Sierpień 2011, 17:46   

Myślę, że czas wytłumaczyć sobie definicję sprzęgła.
w kosiarkach nie ma żadnych sprzęgieł poza sprzęgłem noża np w Toro, przekładne cierne owszem występują w wielu modelach ale w nich nie ma żadnych sprzęgiełek. łożyska igiełkowe to również nie są sprzęgła nawet jak pracują tylko w jedną stronę np. kosiarka GGP TD 534 TR ma takowe i jeszcze przekładnię cierną. Naciąg paska to też nie jest nawet forma sprzęgła tylko mechaniczny napinacz paska, są przecież przekładnie które mają tylko zębatkę atakującą i zdawczą. Sprzęgło występuje w traktorkach do załączania agregatu tnącego i to tylko w niektórych jest ono elektromechaniczne.
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 12 Sierpień 2011, 17:47   

Witam, kolego Krzychu1 i znowu nie do końca Masz rację. Przekładnia ślimakowa to jest inna przekładnia. Powtórzę się raz jeszcze, w większości kosiarek z napędem przekładnia składa się z dwóch kół zębatych ( nie mylić ze ślimakiem i ślimacznicą).Osobiście kończę tę polemikę.
_________________
Henry58
 
krzychu1 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 147
Wysłany: 12 Sierpień 2011, 19:19   

Kolego Henry , możesz rozwinąć myśl " przekładnia ślimakowa to jest inna przekładnia" , inna od czego? Wiem jak wyglada przekąłdnia ślimakowa i pewnie wiele innych osób też wie( ślimak i ślimacznica). I ja też się powtórze: że większość przekładni to przekładnie ślimakowe. I niepiszę tego zeby się pokłucić tylko piszę bo tak jest , a dlaczego bo taka przekładnia zajmuje mniej miejsca niż zwykłą przekładnia katowa o podobnym przełozeniu.
A w ramach kompromisu i zakończeniu sporu niech będzie 50:50 ślimakowe i kątowe.

CZy to jest przekładnia kątowa czy ślimakowa? Wziąłem pierwszą lepszą i rozkręciłęm, do tego masz jeszcze inne rozwiazanie sprzęgła. Druga jaka mam luzem też jest ślimakowa.

http://www.galeria.podlas...tup&cat=0&pos=0


Dla porównania skrzynka biegów z Hondy z przekładnią kątową o zębach prostych:

http://www.galeria.podlas...tup&cat=0&pos=0

Troku najpierw własnie dowiedz się co to jest sprzęgło i co to jest przekładnia. Zaprzeczasz sam sobie . przecierz sprzęgło to mechanizm rozłaczajacy żródło mocy z jej odbiornikiem. przekłądnia to przekłądnia a sprzęgło to sprzęgło, czy cierne , kłowe , jednokierunkowe, odśrodkowe( też cierne), bezpieczeństwa-przeciażeniowe, hydrokinetyczne,a spzręgła w samochodach 4x4 Haldex, Torsen?, Blokady mostów czy miedzyosiowych mechanizmów róznicowych to też sprzęgłą , magnetyczne ( stosowane w wentylatorach lub napedach 4x4) , przeguby kardana tez sa sprzęgłąmi stałymiczy jakiekolwiek inne zawsze to będzie sprzęgło, naciag paska żeby rozłaczyć jakikolwiek odbiór mocy to też rodzaj sprzęgła. Sprzęgła cierne to własnie stożkowe, tarczowe mokre i suche ( samochody motory), odśrodkowe( piły, skutery).
Wyjaśnij nam co to takiego przekładnia cierna :shock:
pasowa, łańcuchowa, zębata, kątowa, ślimakowa to sa przekładnie.Przekąłdnia cierna to taka w której napęd przekazywany jest poprzez tarcie np koło gładkie o koło gładkie takie cos jest w satarszych kosiarkach Snapper działa jako skrzynkia bezstopniowa do zmiany szybkości napędu.
Wprowadzacie nowe pojęcia w mechanice :shock:
CZy wy znacie tylko podstawowe sprzęgła i przekładnie z samochodu???? :shock: :-(
Ostatnio zmieniony przez krzychu1 12 Sierpień 2011, 23:40, w całości zmieniany 5 razy  
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 13 Sierpień 2011, 08:33   

Sam się prosiłeś więc

Przekładnia cierna - przekładnia mechaniczna, w której dwa poruszające się elementy (najczęściej obracające się) dociskane są do siebie, tak by powstało pomiędzy nimi połączenie cierne. Siła tarcia powstająca pomiędzy elementami odpowiedzialna jest za przeniesienie napędu.

Ze względu na jej charakter istnieje duża elastyczność w kształtowaniu geometrii przekładni ciernej. Także stosunkowo łatwo realizuje się wariatory cierne. Dodatkową zaletą takiej przekładni jest fakt, że spełnia ona także rolę sprzęgła poślizgowego. Przekładnie cierne stosowane są w mechanizmach drobnych i przyrządach precyzyjnych (np. mechanizmy nastawcze w mikroskopach).

Przykładowe kombinacje materiałów stosowane w przekładniach ciernych:

Stal ze stalą - obie części współpracujące wykonuje się ze stali hartowanej stopowej (np. ze stali łożyskowej). Z powodu dużego współczynnika sprężystości powierzchnia zetknięcia elementów ciernych jest mała, co sprawia, że opory toczenia w przekładni są niewielkie. Powierzchnie współpracujące powinny mieć odpowiednią twardość (powyżej 60HRC) oraz być bardzo dokładnie wykonane (szlifowane i polerowane).
Stal z gumą - stosowane gdy wymagany jest duży współczynnik tarcia, a straty spowodowane elastycznością materiału mają drugorzędne znaczenie. W tym skojarzeniu materiałów wymagany jest też wielokrotnie mniejszy docisk, niż w przypadku kombinacji stal ze stalą. Z uwagi na mniejsze dopuszczalne naciski wymiary przekładni są większe niż wtedy, gdy oba elementy są stalowe.
Stal z kompozytem - ich właściwości leżą pomiędzy kombinacjami stal-stal i stal-guma, i są w znacznej mierze zależne od rodzaju zastosowanego kompozytu.



Sprzęgło to urządzenie stosowane w budowie maszyn do łączenia wałów w celu przekazywania momentu obrotowego. Inaczej jest to zespół części służących do połączenia dwóch niezależnie obrotowo osadzonych wałów, czynnego – napędowego i biernego – napędzanego, w celu przeniesienia momentu obrotowego.

Sprzęgło składa się z członu napędzającego (czynnego) zainstalowanego na wale napędzającym, członu napędzanego (biernego) zainstalowanego na wale napędzanym oraz elementów łączących. Elementem łącznym może być jedna lub więcej części maszynowych lub czynnik, tak jak to ma miejsce w sprzęgle hydrokinetycznym.

Widzę że masz bana na google i nawet nie potrafisz sobie sprawdzić zanim coś napiszesz
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 13 Sierpień 2011, 09:09   

Witam,Troku kolega Krzychu 1 jest to jeden z ludzi którzy uważają że wszytko wiedzą. Nalezy pamiętać że, człowiek uczy się całe życie i tak głupi umrze.Ale ten przypadek jest odosobniony.Na marginesie mówiąc ,piszemy o przekładni napędowej kosiarki Varioluxa przekładni najczęściej spotykanej w kosiarkach w tym przedziale cenowym.Nie mówimy o kosiarkach od 2.000 zł. w górę i traktorkach o których pisze wszystkowiedzący kolega Krzychu1.A miałem zakończyć polemikę ale cóż, nie mogłem się powstrzymać. Przepraszam.


z poszanowaniem
Henry58.
_________________
Henry58
Ostatnio zmieniony przez Henry58 13 Sierpień 2011, 09:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
krzychu1 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 147
Wysłany: 13 Sierpień 2011, 14:17   

Troku i potwierdziłeś to co napisałem. Niemusiałem sprawdzać zeby to napisać.
Przekąłdnia cierna a sprzęgo to dwie różne rzeczy . Przekładania zmienia moment i obroty, a sprzęgło nie( po całkowitym załaczeniu).I widze że skopiowałeś wszytsko z wikipedii, tylko na tym opiera sie twoja wiedza?
Cytujac to wszystko potwierdziłeś to co pisałem wcześniej inaczej mówiac zaprzeczyłeś sam sobie.

Henry nieuważam się za wszystko wiedzacego( jeśli czegoś niewiem to niepisze no chyba ze w każdym dziale chce udowodnić że jestem wszechwiedzący to wpoządku) , a jeśli uwazasz że ja jestem odosobnionym przypadkiem to Ty też bo za wszelka cene chcesz udowodnić swoja racje mimo ze jej nie masz.
Pokazałem zdjęcia też widze żle jest , pewnie je sfingowałem . Pierwsze zdjęcie przekładni jest ze zwykłej kosiarki nie z takiej za 2000, w innych kosiarkach chińskich też takie sa tylkow obudowach plastikowych. Sprzęgło Hondy dałem tylko do porównania.
CZy napisałem nieprawdę odnoścnie sprzęgieł i przekładni?? Jeśli uważasz ze tak to podaj przykłady w których to coś źle napisałem.
Dlaczego nie wyjaśniłeś swoich słow o które prosiłem??
 
troku 

Imię: Andrzej
Pomógł: 109 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 2366
Skąd: Poznań tel. 665 200 900
Wysłany: 13 Sierpień 2011, 18:24   

Brak mi słów na twoja głupotę powiem tyle wsparlem sie formulkami abyś zrozumiał co piszesz ale widzę ze nie wiesz co pisales wcześniej wiec przeczytaj i pomysl howq
 
krzychu1 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 147
Wysłany: 13 Sierpień 2011, 20:15   

Głupotą jest udowadnianie ze Ty masz racje mimo ze napisaliśmy to samo.Powiedziałem właśnie to co napisałeś więc niewiem o co Ci chodzi :-/ , no ale widze teraz nawet jak zacytowałbym jakaś encyklopedie to i tak będzie źle, dlaczego a no dlatego ze jestem za krótko na forum moze jakbym to napisał za rok to wtedy byłoby OK , tu jest cały roblem na forum STAŻ, świerzo zarejestrowany na forum jak nawet napisze coś dobrze to i tak jest źle , a jak "stary" forumowicz napisze głupote( czy to z niewiedzy czy z pomyłki) to zawsze będzie dobrze. To nie wojsko ze starszy zawsze ma racje. Staż na forum nie jest miarą wiedzy, bo ktoś moze być od samego poczatku i będzie gó..o wiedział i to tylko w teorii, a drugi kto napisze ze 2 posty moze wiedzieć więcej , ale cóż taka mentalność w naszym kraju :-(
Tak ze mozemy zakończyc dyskusję bo jestem "za młodym" forumowiczem i i tak pewnie pisze źle i nic niewiem. W tym temacie koniec.
Ostatnio zmieniony przez krzychu1 13 Sierpień 2011, 20:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
Henry58 
serwisant

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Lis 2007
Posty: 555
Skąd: skandynawia
Wysłany: 14 Sierpień 2011, 21:34   

I amen.
_________________
Henry58
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum