Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

Partnerzy: Budownictwo | Blog o pompach | Blog o pompach zatapialnych | centrumpomp.pl | e-artykuly.com |

Poprzedni temat :: Następny temat
pasek klinowy sabo clipper 52
Autor Wiadomość
mkdugi 

Imię: marcin
Dołączył: 07 Cze 2017
Posty: 14
Wysłany: 7 Czerwiec 2017, 11:21   pasek klinowy sabo clipper 52

Witam ponownie wszystkich ,zakupiłem używanego sabo clippera 52 i jak to czesto bywa pojawił sie problem , w zasadzie dwa :-? .Pierwszy to zużyta tarcza sprzegła (nowy rotor 300zeta masakra ) ale udało sie kupić okładzine scierną za 30 zeta i klej do tego i po kłopocie .A drugi problem to zużyty pasek klinowy.Za chiny ludowe nie mogę doczytac sie nigdzie jaki pasek potrzebuje do mojego sprzętu.CZy ktoś może pomóc ....Na tabliczce znamionowej pisze tylko nr.329.98 003234 sobo cliper 52 3.0 kW
 
Trak 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 105
Wysłany: 7 Czerwiec 2017, 13:40   

Ktoś tutaj z powodzeniem samodzielnie rozwiązał podobny problem.
_________________
widzę Chorągwicę
 
mkdugi 

Imię: marcin
Dołączył: 07 Cze 2017
Posty: 14
Wysłany: 7 Czerwiec 2017, 15:08   

Czytałem to już , ale trochę mi to nie gra .Moim zdaniem pasek nie może iść po obwodzie wszystkich 4 kół
 
Trak 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 105
Wysłany: 7 Czerwiec 2017, 19:34   

Może zatem warto zmierzyć stary pasek? Ten pasek ma ok. 1 metra długości i jego sposób ułożenia na pewno nie jest zbytnio wyrafinowany.

Internet podaje dwa rodzaje pasków do Sabo Clipper 52 (zapewne zależnie od modelu kosiarki):

1/ Z-982 nr katalogowy SA 35580

2/ 10x1025 mm nr kat. SA36024
_________________
widzę Chorągwicę
 
mkdugi 

Imię: marcin
Dołączył: 07 Cze 2017
Posty: 14
Wysłany: 7 Czerwiec 2017, 20:24   

No tak , zmierzyłem stary pasek , nie dość że był chyba za bardzo napięty to jeszcze obrócony na opak czyli ząbkami do zew. i teraz rodzi sie nastepne pytanie , czy pasek ma być z ząbkami czy gładki z dwóch stron???? bo ten z ząbkami idzie po tych dwóch małych rolkach a one sa gładkie i ząbkowany pasek zle po nich slizga.Moj pasek miał 96 cm. a jak sugerował kolega z linku kyóry podałeś to ma mieć 98....kurde sam juz nie wiem
 
mkdugi 

Imię: marcin
Dołączył: 07 Cze 2017
Posty: 14
Wysłany: 7 Czerwiec 2017, 21:00   

I najgorsze to że pisałem do firm które handlują i zero odzewu
 
mkdugi 

Imię: marcin
Dołączył: 07 Cze 2017
Posty: 14
Wysłany: 8 Czerwiec 2017, 09:20   

Już wiem że to pasek SA 35580 .Czy ktoś zna wymiary tego paska żeby dobrać zamiennik >>>>
 
mkdugi 

Imię: marcin
Dołączył: 07 Cze 2017
Posty: 14
Wysłany: 8 Czerwiec 2017, 10:20   

Trak napisał/a:
Może zatem warto zmierzyć stary pasek? Ten pasek ma ok. 1 metra długości i jego sposób ułożenia na pewno nie jest zbytnio wyrafinowany.

Internet podaje dwa rodzaje pasków do Sabo Clipper 52 (zapewne zależnie od modelu kosiarki):

1/ Z-982 nr katalogowy SA 35580

2/ 10x1025 mm nr kat. SA36024
 
Trak 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 105
Wysłany: 8 Czerwiec 2017, 11:25   

Oznaczenie tego paska to Z-982 tak jak podałem. Zatem ma on szerokość w najszerszym miejscu 9,7 mm i długość 982 mm. Znalezienie dokładnie takiego zamiennika może być trudne, a na pewno kosztowne, bo oryginalny pasek Sabo jest wg. internetu dość drogi.

Proponuję:

1/ zakup np. na Allegro. Widziałem tam paski sygnowane 10x980. Kosztują po kilkanaście złotych plus co najmniej drugie tyle dostawa.

2/ zakup w sklepie internetowym Stomil Sanok. Mają tam pas SPZ-987, więc też mógłby być.

3/ wizytę w jakimkolwiek sklepie motoryzacyjnym i poszukanie paska 10x980. Może być taniej o koszty dostawy, lecz cena wyjściowa może być wyższa.

Czy to będzie pasek zębaty, czy gładki, to jest bez większego znaczenia. Paski zębate zwykle lepiej układają się na kołach pasowych. Internet sugeruje, że oryginalny pasek nie miał zębów.
_________________
widzę Chorągwicę
 
mkdugi 

Imię: marcin
Dołączył: 07 Cze 2017
Posty: 14
Wysłany: 8 Czerwiec 2017, 11:38   

Dobra , dzięki ,będziemy powoli temat zamykać .Tylko jeszcze pytanie ,czy pasek puszczamy zew. po tych 2 małych rolkach napinacza czy pomiędzy nimi bo to ważne a nie potrafie tego poszukać .Ktoś tam sugerował żeby po obwodzie no ale...nie wiem
 
Trak 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 105
Wysłany: 8 Czerwiec 2017, 13:12   

Niestety, nie odpowiem Ci wprost, gdyż nie wiem, jak to rozwiązano w Clipperze.

Generalna zasada jest taka: rolka napinacza współpracuje z szerszą częścią paska i naciska go do środka. Naciskanie paska od strony zewnętrznej powoduje lepsze jego opasanie na kołach pasowych, a więc skuteczniejszą współpracę paska z kołem. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane.

Nacisk rolki napinacza na węższą część paska czyli wypychanie go na zewnątrz, może być podyktowane względami konstrukcyjnymi w konkretnym przypadku (np między kołami pasowymi tkwi jakiś element), zaś kąt opasania jest wystarczający do poprawnej pracy przekładni.

Zapewne pozostanie Ci wypróbowanie obydwu wariantów lub nawet wariantów mieszanych. Kolega na Elektrodzie pisał o tym drugim wariancie. Jakąś sugestią może być szerokość rolki napinacza. Zapewne też po założeniu paska na koła pasowe silnika i przekładni, "wyjdzie" Ci z pozostałego luzu, który wariant zastosować.
_________________
widzę Chorągwicę
  
 
mkdugi 

Imię: marcin
Dołączył: 07 Cze 2017
Posty: 14
Wysłany: 8 Czerwiec 2017, 13:22   

Tak jak piszesz rozsądek mówi że szerszym po rolce ale znajomy mechanik mówił coś żeby pomiędzy rolkami czyli jedna zew. druga zew. ale nie był pewny .Wyjdzie w praniu .
 
pfp76 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 366
Skąd: Lublin
Wysłany: 8 Czerwiec 2017, 14:38   

Kolego tego się nie da pomylić . Pasek klinowy jak sama nazwa wskazuje ma klin . Ten klin powinien wchodzić w koło pasowe ,które "coś napędza " np. nóż , wyście ze skrz.nap. itp. Klin równierz wchodzi w koło pasowe od naoędu ( te przy silniku) .
Wyrażnie widać któe koło jest do której strony paska .Koło z głębszym rowkiem -trapezowym -pasek pracuje stroną z klinem .Koło płaskie-płytsze -pasek pracuje stroną zewnętrzna .Pomylić się można w kolejności poprowadzenia paska , ale przyjmują co napisałrm wyżej ,po paru próbach powinieneś sobie poradziś
KOŁO z głębokim rowkiem pasek wkładasz od strony węższej , kóło z mniejszym (nie trapeezowym rowkiem -pasek wkładasz od strony zewnętrznej .
Zrób zdjęcie.
Pomijam żadkie przypadki , gdy chory konstruktor jeden z noży napędza zewnętrzna stroną paska , ale może takiego pecha nie masz...
  
 
mkdugi 

Imię: marcin
Dołączył: 07 Cze 2017
Posty: 14
Wysłany: 8 Czerwiec 2017, 21:59   

Nie jestem z pierwszej łapanki,kola z napinacza są całkowicie płaskie ,albo gościu z serwisu sie myli albo nie wiem.Naciągając linkę napinacza powinna ona poluzować pasek przy zapalniu by nie było oporów a tak kutwa nie jest.W poniedzialek jade po pasek bo wczesniej nie dam rady .Ktoś sugerował że ma iśc po obwodzie wszystkich kół ale wtedy węższa strona paska pójdzie po płaskim kole
 
Trak 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 105
Wysłany: 9 Czerwiec 2017, 09:56   

Problem z konkretną podpowiedzią z mojej strony polega na tym, że rozważam temat wyłącznie teoretycznie. Z dostępnych w internecie schematów i zdjęć trudno jednoznacznie wywnioskować, jak to wszystko ma być poukładane. Podałem Ci kilka sugestii ogólnych, wynikających z wiedzy i doświadczenia, niemniej realia mogą być odmienne.
Na naszym forum nie ujawnili się użytkownicy ani znawcy budowy Clippera (zresztą na Elektrodzie kolega też nie mógł liczyć na czyjąś pomoc).

Ostatnia sugestia to właśnie kontakt z nim (rejestracja i PW-prywatna wiadomość) przez forum Elektroda.
Niemniej jednak w dalszym ciągu mam nadzieję, że poradzisz sobie z paskiem równie skutecznie jak ze sprzęgłem.
_________________
widzę Chorągwicę
 
mkdugi 

Imię: marcin
Dołączył: 07 Cze 2017
Posty: 14
Wysłany: 10 Czerwiec 2017, 06:04   

W poniedziałek jade po pasek i będę kombinować .Tak jak piszesz , w necie ciężko coś na ten temat .
 
mkdugi 

Imię: marcin
Dołączył: 07 Cze 2017
Posty: 14
Wysłany: 14 Czerwiec 2017, 21:46   

Wszystko ładnie pięknie kosiara chodziła.....ale ... rolki napinacza wyjechane i pasek spada z tych rolek .Jakiś namiar na te rolki ??? bo na ebaju po 20 euro Jakiś pomysł??
 
nogal85 

Dołączył: 26 Lip 2017
Posty: 1
Wysłany: 26 Lipiec 2017, 17:13   Re: pasek klinowy sabo clipper 52

mkdugi napisał/a:
Witam ponownie wszystkich ,zakupiłem używanego sabo clippera 52 i jak to czesto bywa pojawił sie problem , w zasadzie dwa :-? .Pierwszy to zużyta tarcza sprzegła (nowy rotor 300zeta masakra ) ale udało sie kupić okładzine scierną za 30 zeta i klej do tego i po kłopocie .A drugi problem to zużyty pasek klinowy.Za chiny ludowe nie mogę doczytac sie nigdzie jaki pasek potrzebuje do mojego sprzętu.CZy ktoś może pomóc ....Na tabliczce znamionowej pisze tylko nr.329.98 003234 sobo cliper 52 3.0 kW



Witam
Także od niedawna jestem szczęśliwym :-? posiadaczem tego maleństwa



Pasek napędu wymieniony niestety w serwisie - brak czasu koszt 200zl
Kolejny problem to kosisko nie załącza się( zanim zerwał sie pasek kosisko przestało działać a na wyłączonym silniku ciężko jest obrócić ostrze)

pytanie czy wystarczy dać nową okładzinę jeśli tak to prośba o jakieś info oraz czy z tym ostrzem to normalne

z góry thx
Pozdrawiam
 
mkdugi 

Imię: marcin
Dołączył: 07 Cze 2017
Posty: 14
Wysłany: 27 Lipiec 2017, 04:50   

witaj , może masz to co ja kiedyś .Na wył. silniku włącz napęd i pokręć nożem , jeżeli sie kreci w miarę lekko to jest ok ,a jak ciężko to może nie masz już okładziny sprzęgła i idzie blacha o blache .Odkręc rotor (ta jedna śruba od spodu i sprawdż czy masz sprzęgło)
 
Google

Wysłany:    Reklama Google


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga - Mapa Forum